| Andrushk_4587 a întrebat:

In a cata zii se incheie contractul de munca? puteti sa imi spuneti si mie TPU?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, cu md. si compl. ulterioare, art. 16, alin. 1, angajatorul este obligat sa incheie contract individual de munca cu salariatul anterior inceperii raporturilor de munca. Nerespectarea acestei dispozitii constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3. 000 lei la 4. 000 lei. La multi ani!

1 răspuns:
| Mythos a răspuns:

Legal este inainte de a incepe efectiv munca.