| anonim_4396 a întrebat:

In baza caror legi se judeca un roman care a trimis scrisoare la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, cele franceze sau ale Romaniei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CEDO nu judeca pe nimeni, ci judeca doar daca cetateanului roman i-au fost incalcate ori nu drepturile fundamentale in Romania si, in caz de incalcare, pronunta o hotarare de admitere a cererii si obligare a Statului Roman sa ia masuri de reparare, inclusiv masuri de reparatii materiale si morale.
CEDO judeca in baza Convenției Europene a Drepturilor Omului și a Protocoalelor suplimentare la aceasta, conform regulilor procesuale adoptate chiar de Curte.

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Cele Europene!
CEDO are doar sediul in Franta.

| parcalab32 a răspuns:

Atunci, asta ar insemna ca CEDO este un superior care evalueaza cazurile si raspunde de aplicarea legilor din tara aplicantului (asupra lui, bineinteles).