| Girly97 a întrebat:

In cazul majorarii salariului minim pe economie se modifica contractul sau ramane acelasi?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se modifica prevederea privind salariul din contractul individual de munca, modificarea se face printr-un inscris numit act aditional la contractul individual de munca.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Voi primi si eu ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Asta n-am de unde sti, depinde de angajator si de munca ta. Trebuie sa vorbesti cu angajatorul si sa soliciti marirea salariului tau, macar cu cateva procente, in asa fel sa ai cu ceva mai mult decat salariul minim brut, in prezent de 2.230 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se fac acte aditionale

| Girly97 explică (pentru suntserios):

Mai exact?

| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

Nu stii ce sa iti zic mai exact decat act aditional.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde de salariul pe care il ai tu. Daca ai un salariu peste cel minim actual (depasindu-l totodata si pe cel majorat) contractul nu se mai modifica.Iar daca ai salariul minim actual FIX, se va mai semna un contract aditional cu suma de bani majorata.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Nu stiu ce sa zic, al meu este cu 24RON mai putin fata de noua majorare. Deci daca mi-l mareste cu 24RON sunt multumita si asa...

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Bun,atunci se va mai semna un act aditional cu majorarea respectiva.