| Începătorul988 a întrebat:

Daca ofer masina mea altui sofer, care face un accident si dupa aceea fuge de la locul acestuia eu pot fi vinovat cu ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu esti vinovat.
Poti fi gasit vinovat in 3 situatii: respectivul nu are permis de conducere, are permis necorespunzator categoriei sau este sub influenta alcoolului ori unor droguri la momentul incredintarii masinii.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Pai, si cum pot dovedi ca, cand i-am oferit cheia masinii respectivul nu a fost baut?
Intreb ca sa stiu la ce ma astept pe viitor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Poti dovedi doar daca ai martori. De asemenea, daca a fost prins baut la mai multe ore de la incredintarea masinii, se poate presupune ca a baut dupa incredintarea masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca respectivul sofer are permis nu ai nicio vina.
Singura vina cand dai masina altcuiva este sa o dai cuiva care nu are permis si sa fii constient de asta

| mihai69 a răspuns:

Dacă omul îți arată permisul de conducere valabil înainte să preia mașina și în plus nu e nici beat, nici drogat când i-o dai - n-ai nicio vină.
Altfel, se cheamă încredințarea spre conducere a unui autovehicul unei persoane care nu deține permis de conducere pentru acea categorie (sau îl are suspendat). Și e cam caz penal (art. 335 (3) N.C.P.)