Janina
| Janina a întrebat:

In ce conditii poate fi dat afar un functionar public(politist comunitar)?
mentionez ca acesta nu a avut probleme la servciu, sau lipsa...
m-ar interesa o lege ceva

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Uite, m-am documentat astăzi special pentru tine.
Citește și notează din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată cu modificările ulterioare și a regulamentelor elaborate în baza prevederilor Hotărâri de Guvern nr. 2295/2004 pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a Poliție Comunitare și legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003 Codul Muncii.
În viitorul apropiat urmează să se aplice Legea specială a Poliției Comunitare (este în lucru, în prezent).
Mult noroc.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Poate au fost facute disponibilizari si el nu a avut pile asa de mari cum au avut altii care inradevar au antecedente.Bafta si nu va lasa-ti asa de jos, luptati cu orice pret pentru a-si relua locul de munca.Mergeti si va informati in baza carei legi la dat afara.Mult noroc.

mlm
| mlm a răspuns:

Din pacate eu nu stiu o astfel de lege, lucrez in management si cit de cit am habar de legi, dar de o lege care sa te dea afara fara motiv inca nu am auzit. Ia si te intereseaza cu exactitate, ce motive au scris ei pe acea cerere de demisie, banuiesc ca a fost dat afara si l-a pus sa semneze o demisie, sa citeasca bine ceea ce semneaza, daca inca nu a semnat nimic.

Janina
| Janina explică:

Si la lege paragraful care prezinta asta straight face

Janina
| Janina explică:

Pai cam asa e primaria da afara, marea majoritate au pile si vreau sa stiu daca exista o lege care sa ii protejeze si pe cei fara cunostinte la nivel inalt

Janina
| Janina explică:

Pai el nu vrea sa fie dat afara, si de aceea cauta o lege ceva care sa ii ofere o oarecere siguranta

| anonim a răspuns:

@secretel-cam greu.insa cel mai bine este sa consulti un avocat inainte sa se intample.

| eumi a răspuns:

Iti spun miine, pentru ca toate legile le am la serviciu. Legal, nu poate fi dat afara, decit daca i s-a desfiintat postul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu am dar vreau sa alu unul pls cat mai repede se poate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Una este demisia care o face în mod expres angajatul și alta este când este concediat de angajatorul.
Numai cei de la primărie pot da un răspuns în acest sens.
Motiv: lipsa de bani pentru salarii, lipsa studiilor necesare ocupării postului, abateri disciplinare, etc.
Pa, pa.