| StrongHeart a întrebat:

In domeniul militar, imi pare ca oamenii sunt antrenati sa devina roboti fara sentimente. Este corect? De ce accepta oamenii atat de usor sa fie condusi de altii?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza de comoditate, pentru bani si fuga de raspundere.
Majoritatea oamenilor nu are spirit organizatoric si accepta mai degraba sa fie condusi de altii decat sa rezolve lucrurile personal.
Acesta este si motivul pentru care se gasesc foarte putin meseriasi /specialisti individuali.

| StrongHeart explică (pentru Bula):

Daca fugi de raspundere si responsabilitati si te duci in armata o sa ai o surpriza mare laughing

| Bula a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, acolo (ca si in politica) cel mai mic este cel cu raspunderea ceea mai mare, iar cei mari iau salariile cei mari. tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Pai armata inseamna o activitate unde nu ai nevoie de sentimente, nici macar de gandire, acolo mergi doar executi oridinele primite de la superiorul tau, care primeste ordine de la superiroul lui!
Cine nu-i pregatit sa execute ordinele cu ochii inchisi, nu are ce cauta in armata.
Cei cu "sentimentele" aleg o cariera de poet sau scriitor, nu de militar.

| CostinAlamariu a răspuns:

Peste tot esti condus de altii daca stai sa te gandesti. Daca nu lucrezi la o companie la care tu insuti esti seful mai mult ca sigur esti condus de altii.

Iar in ceea ce priveste domeniul militar... probabil erau deja roboti fara sentimente și înainte happy
Dar avem nevoie de ei ca o țară fara armata nu e nimic.

| Brizbriz a răspuns:

"în 19 Mai | StrongHeart a întrebat:
In domeniul militar, imi pare ca oamenii sunt antrenati sa devina roboti fara sentimente. Este corect? De ce accepta oamenii atat de usor sa fie condusi de altii?"

primul si cel mai fundamental scop al instructiei militare e sa instaureze disciplina, nimeni nu vrea un soldat care la ordin sa intrebe "de ce?!?" sau "nu am chef, poate maine"
asta inseamna ca ti se incalca drepturile cetatenesti si ca esti robot, nu om

totusi, salariile sunt foarte bune, mai ales pentru unii care altfel ar matura strazi

| TheGentleman a răspuns:

Ăsta-i cel mai tâmpit clișeu pe care l-am auzit vreodată.

Extrem de mulți militari după trecerea în rezervă devin scriitori, cântăreți sau artiști... Ohoo, și ce mai opere creează! Ca să scrii poezii și povești ai nevoie de sentimente.

Sven Hassel, Antoine Saint-Exupèry, Hugh Lofting etc.

Apoi: Foarte mulți militari ajung să sufere de șoc posttraumatic. Că nu au sentimente, așa-i?

Și câți oameni și-ar risca viețile pentru a le proteja pe ale altora? Ăsta-i sacrificiul suprem, altruism

| StrongHeart explică (pentru TheGentleman):

Nu ai inteles nimic din ce am scris.

| timidu89 a răspuns:

Pentru salariile mari.

| stefiiii3 a răspuns:

Ca sa fii militar nu trebuie sa fii puternic doar fizic, avand in vedere ca vei omora oameni, trebuie sa fi foarte pregatit psihic. Gandeste-te la un criminal, dupa ce omoara pe cineva isi pierde mintile mai rau. Nu stiu daca este un exemplu bun, dar sper ca ai inteles la ce a refer.
Iar faptul ca accepta oamenii sa fie condusi de altii este din cauza fricii si a neincrederii. Daca nu ai incredere in tine, preferi sa fi condus de altcineva.

| StrongHeart explică (pentru stefiiii3):

Vorbesti din experienta sau presupui? Armata nu inseamna neaparat sa omori oameni, de ce iti asumi ca ar fi vorba doar de asta? Sunt atatea joburi in armata si misiuni, in care nu moare nimeni.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Pentru ca exista o mica mare diferenta intre un soldat bun si un om bun. Un soldat bun isi duce ordinele la indeplinire indiferent ce i se cere sa faca. Un om bun va refuza sau ezita sa faca anumite lucruri din cauza unui cod moral contrar celui al armatei.

| stefiiii3 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu presupun si nu vorbesc din experienta, vorbesc din auzite pentru si eu mi-am dorit sa fac asta si inca ma mai gandesc. Am vorbit cu un fost politist care a facut armata deci pot spune ca este o sursa buna. Chiar daca nu toate joburile trebuie sa se lase cu sange, tot trebuie sa fi pregatit pentru ca daca intri in razboi tot au nevoie de tine pe campul de lupta. Numai este ca pe vremuri, este mai rau, tehnologia asta...