| ZeroCoolXtreme a întrebat:

In ideea ca o minora de 13 ani, a fost abuzata, fiind supusa unei tentative de viol de catre o persoana majora, care a implinit de putin timp 18 ani, se poate ca minora, sa ramana cu probleme psihice permanente?

Trebuie precizat ca a fost doar o tentativa, actul in sine nefiind dus pana la capat. Majorul se afla sub puternica influenta a alcoolului in momentul tentativei. Minora a fost lovita in repetate randuri cu palmele si a fost si bruscata, insa, cand era pe punctul de a fi violata a reusit sa scape de agresor. Acest eveniment s-a intamplat acum aproximativ 2 luni.

Minora de 13 ani nu a spus nimanui ceea ce s-a intamplat, si din cate se intelege, se pare ca a avut o depresie puternica, care a durat cateva zile dupa incident. Parintii nu stiu inca nimic despre acest incident, iar agresorul inca mai trimite telefoane de amenintare.

Este posibil, ca, dupa aceast intamplare, minora sa ramane cu sechele psihice care sa o afecteze pe termen lung? daca da, ce ar trebui facut?

este o problema serioasa, si nu este loc de off topic si pareri ironice. Ganditi-va ca in locul acestei fete putea fi fiica, sora, sau nepoata dumneavoastra.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din punct de vedere juridic parintii fetitei sa depuna o plangere penala impotriva faptuitorului, la Inspectoratul Judetean de Politie ori la Parchetul de pe langa Tribunalul Judetean. De asemenea sa solicite ascultarea telefonului fetitei si ca procurorul sa ceara relatii de la firma de telefonie.
Din punct de vedere psihic cred ca ar trebui mers cu fetita la un psiholog, asa cum au spus si respondentii anteriori. Numai bine!

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Obligatoriu consiliere psihologică şi ulterior dacă mai este nevoie un control psihiatru.
Cât timp ţi-a luat să faci acest lucru?
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cât timp ţi-a luat să o faci să vorbească? E aşa greu să înţelegi?
De ce îţi este frică?
Pa, pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Depinde de mai multi factori: gradul ei de maturitate, relatia cu agresorul - tipul, intensitate afectiva, temere ca pateste cevaea sau si el, etc! - daca si in ce masura constientizeaza ca alcoolul a facilitat agresiunea - desi ea trebuia sa strige, sa zgarie, sa se lupte, sa il loveasca cu orice! - Legea ii permite!

Trebuie sa spuna cuiva URGENT! - faptul ca tine in ea o chinuie si o nedumereste, mai ales daca ala da telefoane de amenintare! - se poate depune si plangere la Politie si se inregistreaza telefoanele de amenintare si apoi pe baza lor este acuzat si condamnat! Nu trebuie amanat! - daca ala are ceva cu nervii si crede ca a scapat, si violeaza pe altcineva?! >> atunci pacatul e si al tau, adica al fetei respective!

Trebuie consiliat de cineva specializat pe asa ceva, si va trece cu bine peste acest trist episod!

Mai poate suna si la Telefonul Copilului: 116 111 Fara amanare! acolo e nostop! raspund psiholoage si asistente sociale special pregatite sa ajute in astfel de cazuri!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Asa este, putea fi oricine dar intrbarea sau mai bine spus raspunsul la intrebarea aceasta nu o poate da exact decat un medic specialist. Dar e mai mult decat evident ca minora va fi marcata de acest incident dar acum depinde. se poate ca nu pentru totdeauna. Dar daca cunosti tu cazul acesta de ce nu mergi frumos la politie sa pui o plangere, de ce nu informezi parintii fetei, de ce nu faci ceva pentru fata? Pana la urma daca comportamentul tanarului ramane neschimbat fata va ceda psihic si va povesti ce s-a intamplat dar si daca nu pana la urma tot va spune.Nu poti tine in tine asa ceva, sunt chestii ce te macina, framanta, marcheaza.Incearca sa o ajuti! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Flash a răspuns:

1. "Parintii nu stiu inca nimic despre acest incident" - rau! Ar trebui sa stie!
2. Da, 90% sanse sa ramana cu sechele de durata!
3. Trebuie apelat la psiholog iar pentru partea cu amenintarile, la politie!
4. "Acest eveniment s-a intamplat acum aproximativ 2 luni." - daca ai stiut de ce nu ai vorbit cu parintii fetei? Sau nu cumva tu esti majorul?

| vasiledumitru a răspuns:

Daca fata are 13 ani ala poate lua intre 7. 5- 12. 5 ani chiar daca a fost beat.

| ZeroCoolXtreme explică:

Eu am 17 ani, si sunt un prieten foarte apropiat al ei; imi este ca o surioara mai mica. Abia in seara aceasta am aflat ceea ce s-a intamplat; am observat ca evita sa raspunda la telefon, si usor usor, am convins-o si mi-a spus ceea ce s-a intamplat. Nu raspundea la telefon din cauza ca o suna respectivul. Si inca ceva; fara acuze de genul "tu esti acela!" eu vreau sa ajut; altfel nu ma plimbam pe aici.

| ZeroCoolXtreme explică:

@Legiuitoarea: mai exact la ce te referi cand spui: "cat ti-a luat sa faci acest lucru?"

| ZeroCoolXtreme explică:

Mie nu imi este frica decat pentru sanatatea ei. Avand in vedere ca abia aseara am aflat ce s-a intamplat (si mi-a luat vreo jumatate de ora sa o conving sa imi spuna), azi o sa discut cu parintii ei.

| ZeroCoolXtreme explică:

@gogusamsung am inteles la ce te referi; ma gandesc la chestia asta dar totusi, sa nu aiba repercusiuni; nu asupra mea 9ca-mi pot purta usor de grija), ci tot asupra ei.

| inginer a răspuns:

"Ganditi-va ca in locul acestei fete putea fi fiica, sora, sau nepoata dumneavoastra." - Evident, nu as sta sa pun intrebari pe TPU. As anunta familia ei, politia si as discuta cu un psiholog. Esti inconstient/a.

| gogusamsung a răspuns:

Da, e foarte posibil mai ales că nu a spus nimănui. Nu sunt expert, dar am umblat prin cabinete și sfatul meu e să consultați cât mai rapid un psiholog, înainte ca depresia să ducă la lucruri mai rele.

Rețineți, prima dată psiholog, nicidecum psihiatru. N-am întâlnit niciunul care să nu te îndoape cu pastile care îți distrug viața și personalitatea. Îmi pare rău să aud asta. Dar dacă are 13 ani, din câte știu animalul respectiv poate fi acuzat chiar dacă era minor în momentul comiterii faptei.

Numai bine vă doresc

| gogusamsung a răspuns:

Gânduri albe: Pentru că în RO nu poți depune o plângere penală dacă nu constitui parte vătămată

| gogusamsung a răspuns:

Avocatul de mai sus are dreptate. Tentativa de viol nu prea lasă urme, chiar dacă au existat e prea târziu pentru un certificat medico-legal, iar amenințările trebuie probate și trebuie să dovedești că reprezintă cu adevărat un motiv de teamă. Bla, Bla, Bla.

Lasă părinții să se ocupe de psiholog. Dar ceea ce pot să spun e că dacă cineva i-ar face așa ceva unei ființe la care țin... aș discuta cu el și i-aș explica politicos că nu e frumos ce a făcut și că ar trebui să își ceară scuze și să meargă la biserică, dacă înțelegi ce zicwinking Chiar n-aș avea liniște până nu se pocăiește...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In instanta NU REZOLVI NIMIC! Amenintarile de pe telefon nu sunt o dovada, oricine putea sa le trimita. Doar daca ea aduce dovezi de la firma de telefonie mobila, ca acel nr apartine individului(asta e posibil, doar daca el are abonament). A fost tentativa de viol si agresare fizica. Au trecut 2 luni, acum nu mai e nimic. NIMIC! Politia nu-ti accepta plangerea si nicio institutie(parchet, tribunal, inspectarat, comisariat). Chiar daca se facea a 2-a zi plangere, neavand martori, inregistrari. Nu cred ca o ajuta cineva... tot era un caz pierdut.
In acest moment, NU REZOLVA NIMIC! Tot ce poate sa faca e sa mearga la psiholog/psihiatru... Si sa scape de acel individ. Sa stranga dovezi video, din care sa reiasa amenintarile(dar tanarul nu va pati nimic, in cel mai rau caz va primi o amenda de cateva milioane)
Din pacate sunt doar avocat. Medicul va decide daca va avea probleme mai tarziu. O parte din vina o ai si tu pentru ca nu i-ai anuntat parintii.
Dar am si eu o intrebare, de unde stii ca ceea ce ti-a povestit ea reprezinta adevarul? Ai incredere? Cu totii am avut incredere in Boc ca o sa ne salveze tara si uite... Deci increderea nu ajuta la nimic si nici atat in instanta. Ai fost de fata? Ai dovezi? Nu. Inceteaza sa mai acuzi pe cineva!

| ra7ul a răspuns:

Cel mai simplu se rezolva un asemenea caz discutand cu un psiholog! Ii probabil ca sechelele sa ramana un timp! dar pe masura ce va creste si va fi ajutata de un psiholog si sustinuta de familie, prieteni, rude etc. poate trece peste ele! dar nici asa nu ii sigur ca nu va ramane cu o mica amintire pe viata! dar am o intrebare! TU CE ROL AI IN POVESTE?