| Demeister a întrebat:

În legislația românească, şcoala de corecție este considerată o sancțiune?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai spune "scoala de corectie" ci centru educativ si este o masura educativa privativa de libertate (putem sa-i spunem sanctiune penala), luata fata de minorii care comit infractiuni, conform Codului penal, citez:
"2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a)internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie."

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Dar este considerată o sancţiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Ti-am spus ca este o sanctiune, numai pentru minori intre 14-18 ani si in anumite conditii.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Este defectă o cifră la tastatură!
Presupun că cifra 8!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

Da, asa este, trebuie sa apas foarte puternic si nu totdeauna fac asta sau nu observ ca nu s-a scris. O sa modific raspunsul.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, e considerata o vancanta pe o plaja insorita

| K0sti a răspuns:

Nu, e considerata destinatie exotica cu all inclusive pentru copii supradotati...te bagi?

| Demeister explică (pentru K0sti):

Cum adică "copii supradotați"?

| alexandrualind a răspuns:

Cam da.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

E o vacantasmug Faci camping.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este considerata o sanctiune.

Răspuns utilizator avertizat