| oprescudorin11 a întrebat:

In mintea mea umila, nu pricep, de ce Uniunea Europeana ne-a primit in randurile ei, vazand cat de ambigua si tulbure si interpretabila este Constitutia? Care da nastere la dispute asupra separatiei puterilor in stat? Si interferente!
Este normal ca nu ne-au cerut sa reglementam Constitutia, sa fie decenta, apoi sa ne primeasca, sau si la ei este 'balmajala asta ', in constitutiile lor?
Sau alte interese?
Chiar nu inteleg! Va dau funde cu duiumul daca ma scoateti din dilema asta!

Răspuns Câştigător
| angy27 a răspuns:

Nu le-a pasat de constitutia noastra, au avut ei grija sa puna destule conditii incat sa nu le creeze probleme. Interesele au fost mari Romania are o pozitie foarte buna pe harta plus ca suntem 20 de milioane iar noi cumparam toate tampeniile pe care le fac ei. mai suntem si corupti, politicienii nostri vand tot ce are tara asta pentru putini bani pentru ca isi iau si ei o parte iar lor le convine, ambilor; gaze de sist, rosia montana avem si noi bogatiile noastre si le cam vor Dc sa nu accepte, ce au ei de pierdut? Nici noi n-avem sau poate da, sigur dar. tu ce-ai fi preferat, putem circula liber suntem europeni, nu chiar n-am intrat inca in spatiul schangen(nu stiu cm se scrie) dar se opun doar putine tari. Intr-o zi o sa fiu politicianaa, pana atunci vreau primul meu vot adica o funda

16 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

UE ne-a primit sa ne faca groapa de gunoi pentru toate resturile lor date la export si sa deschida piata terenurilor in tara fara obligatia de a fi cetatean roman pentru a avea acest drept. au ridicat preturile la standardele lor, ne-au interzis sa exportam resursele proprii sau sa o facem la preturi derizorii si doar cer, nu ofera. si cu Ucraina prosti sunt aia ce vor in UE. o gloata internationala de sarlatani si noi mancam rahatul lor luandu-l de bun

| oprescudorin11 explică (pentru JohnnyBi):

Nu ma pot ascunde de faptul ca asa gandesc si eu!

| neutrino a răspuns:

Totul este o minciuna de tot dragul! Dosarele sa fie beton, nu realitatea.

| oprescudorin11 explică (pentru neutrino):

Pai unde sunt 'beton'?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.Au nevoie de cobai. Da, da, UE ca si alte "uniuni" se vrea mare putere. La ce le trebuie cobai, iti voi raspunde in alta intrebare. Nu-i interesaza pe ei de Constitutie saau ce mai pe la noi. Experienta pe oameni e interesul. Nu poti face un experiment pe animalul vecinului, trebuie sa fie musai animalul tau ca sa poti face ce vrei cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu de ce crezi tu ca UE ar reprezenta vreun forum de oameni distinsi, decisi sa schimbe lumea in bine. UE este un conglomerat creat pentru a servi propriile scopuri, exista si acolo destula coruptie si scopuri meschine.

Cel mai important factor in decizia de a ne accepta a fost pozitionarea geografica. Pozitionare care a fost cel mai mare blestem al Romaniei de la inceputurile ei. Pe locul doi are fi resursele naturale, UE stie ce potential are tara noastra si ne-au acceptat pentru a se alege si ei cu o particica, avand in vedere ca nu avem nici o problema in a ne vinde tara pe bani foarte putini.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare tare rau ca TPU nu-mi permite sa va dau la toti funde, asa cum meritati.
Ar trebui luptat si pentru acest privilegiu (la TPU), ca si cu Schangen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu sunt interesat de funde, asa ca nu ai motive sa regreti treaba asta. Ma aleg cu mai mult dintr-o discutie pe o anumita tema, chiar si cand aceasta este in contradictoriu.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Abia astept sa fiu contrazis cu argumente viabile. Nu sunt decat un biet om care vreau sa ma consult cu prietenii si dusmanii mei, in scopul atingerii macar a unei parti de adevar.Intrebarea mea nu se vrea retorica, nu vreau raspunsuri care sa-mi placa, astea le stiu. Vreau doar argumente ca sa aflu unde gresesc in gandirea mea ne-inexpugnabila.Si-mi place sa gasesc oameni care-si pun probleme! Si pe tema asta! Ca o mangaiere sa nu cred ca sunt 'aiurea'.
Caci gandesc cu mintea mea, dar trebuie, din cand in cand sa mi-o verific.Cu cine? daca nu cu prietenii?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred asta, de aia ma si mir! Ai fost in Herastrau sa le vezi mutrele sculptate la toti sefii si initiatorii UE?
Mie personal mi s-a facut greata! In fine, poate sunt prea sensibil, nu dupa figura clasifici oamenii? Sau poate da. Dar ce am vazut, mie nu-mi place! Credeam ca va place voua, de aia tac!

| zahy a răspuns:

Eu nu inteleg de ce suntem in UE avem preturi de UE tva de top si salari mai mici ca in UE de 7 ori. wtf Romani prosti care stau in fata la TV cand alti re revolta. cand oameni isi vor cere dreptu va fi prea tragic pentru Romania, este o tara bogata in situatie Critica. Noi am adus-o in aceasta situatie nu parlamentari. Daca suntem prosti si aceptam. suntem in NATO < UE < si ne aliem si cu Rusia. sa fim cu tot globu. Coca-Cola

| oprescudorin11 explică (pentru zahy):

Nu ma incita!

| zahy a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai man, cand aud de politica o iau razna, cand ei au alocati apartamente cu chiri de mii de euro deplasari de mii de euro masini etc. iar un cetatean prost idiot munceste 16 ore pe zi pentru 150 euro si plateste o chirie de 200 euro+ utilitati + mancare. Pai da o bomba ca fac eu dreptate si in UE si in parlament.

| JIJ a răspuns:

E simplu cu cat se mareste UE cu atat se mareste si PID-ul UE, acesti PID provine dintr-o contributie statala pe care fiecare stat membru are obligatia s-o plateasca, acesti bani (PIB-ul) se folosesc pentru dezvoltarea economica si sociala, de exemplu fondurile nerambursabile europene. Raspunde-mi daca te-am ajutat

| bestialu96 a răspuns:

Eu este o alianta facuta cu americanii pentru a putea dizolva alianta brics si fostele blocuri comuniste si a isi instala guvernul mondial

Răspuns utilizator avertizat