| Dani196 a întrebat:

In noaptea asta am avut neplacerea de a vedea un om nebun sau beat in trafic. Stationa in mijlocul drumului pe avarii si dadea din maini ca un nebun. Dupa chestia asta, s-a urcat la volan si era sa intre in mine cu 130 km/h ( pe DN1 ). Constatrea mea a fost ca dansul ori era beat ori era nebun cu acte. Am sunat la 112 si am explicat cazul si au spus ca o sa tina evidenta ( am inteles ca pornesc pe urmele lui ). Intrebarea mea este, am procedat corect? Chiar daca politia s-a dus pe urmele lui si nu era beat sau nebun ( desi parea destul de ), pot primi ceva hartie acasa? happy

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate sti care va fi rezultatul!---nu este exclus ca apelul tau sa fie considerat abuziv si sa fie santionat cu o amenda contraventionala cuprinsa intre 500-1000 lei ( conform art.32 din OUG 34/2008 : http://www.ancom.org.ro/......2015.pdf).

| Dani196 explică (pentru alessia5158):

Daca primesc amenda, o contest. Desi nu cred ca voi primi avand im vedere ca atat dispecerului cat si politistului cu care am vorbit le-am zis " Am suspiciunea ".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai procedat corect dar cu politia de idioti te poti astepta la orice. Un prieten al meu a fost amenintat de 4 indivizi nesimtiti. Amenintarea este in codul penal. Politistul le-a dat drumul alora desi nu aveau acte si i-a dat amenda 1.000 lei prietenului meu pentru folosire abuziva a numarului 112. Era bine daca aveai si o filmare pe masina. Sper sa n-ai probleme.

| Dani196 explică (pentru Salontanul):

Eram cu prietena mea in masina, ea conducea si i-am zis sa mergem dupa nebunu ala, dar nu a vrut... Era treaba rezolvata daca faceam asta.

| Salontanul a răspuns (pentru Dani196):

Daca ai un martor este altceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut foarte bine, sper acum ca si politia si a facut treaba

| tril a răspuns:

1. A tine evidenta, nu inseamna ca au si pornit, ci ca si-au notat. Daca va fi un accident, vor sti ca omul... bla-bla-bla.
2. Nu te-ai gindit nici o clipa ca acele semne disperate poate erau o cerere de ajutor? De ce nu ai oprit? Daca omul pateste ceva poate fi si vina ta.

| Dani196 explică (pentru tril):

S-a aruncat in fata unei masini de a facut semne si in masina aia era o domnisoara cu numere de Prahova. Probabil a vazut-o pe drum si a tinut sa arate cl"cine e el". Alea nu erau semne disperate de ajutor.