| anonim_4396 a întrebat:

Incepe operatiunea Big Brother la ANAF:

https://www.capital.ro/......nilor.html

https://stirileprotv.ro/......-luni.html

Si acum sa discutam putin pe tema acestui subiect, este normal ceea ce face aceasta institutie "polieteneasca" care trece cu vederea infractorii?
Adica cu alte cuvinte in tara asta e valabila zicala "prinde orbu' scoate-i ochii", deci cei care tranzactioneaza, au conturi in banci etc fie ca sunt persoane fizice sau juridice sunt luate in vizor, sunt de acord cu asta dar, cum vor fi luati in vizor urmatorii:

- samsarii de masini, persoane fizice care vand de ani si ani de zile masini de pe maidane, de pe trotuare,de prin targuri facand acte de vanzare-cumparare deci nu vor da factura si nu vor plati nimic la FISC! si astia sunt evzionisti si produc pagube tarii asteia, astia nu-s luati in vizor? De ce?
-prostituatele si pestii care vin cu bani necistinti facuti in tara sau in strainatate! Nici astia nu tin banii la banca, si astia sunt infractori conform legii si o fenteaza!
-infractorii care la fel dau bufuri in straintate isi ridica case aici, isi cumpara masini scumpe etc, nici astia nu trec pe la ANAF sa-i verifice cineva sau sa-i intrebe de sanatate.
-micile sau marile afaceri unde merge la mica ciupeala : spalatoriile auto, spa-urile/frizeriile, florariile etc TOATE societatile (ca-s infinit mai multe) unde se da 1 bon fiscal la o persoana pe zi desi au trecut pragul si au beneficiat de serviciile acelei societati 1000 de persoane de exemplu.

VOI STIATI DE EXEMPLU DE URMATORUL CAZ REAL, CA TIGANII DIN ROMANIA CARE TRAIESC DE PE URMA STRAINILOR ISI RIDICA AICI PALATE DAR LASANDU-LE PE AFARA NEVOPSITE NU PLATESC IMPOZIT PE CLADIRE? IAR NOI CEI CARE AVEM CASE SAU LOCUIM LA BLOC PLATIM ANUAL IMPOZIT! STITI CAT INSEAMNA SA NU PLATESTI IMPOZIT ANUAL PE O INCAPERE CARE ARE SA ZICEM 400 m2? ENORM< cu cat inseala astia statul? cu MULT> dar ANAF nu are lege si pentru ei ci DOAR pentru NOI!

Poate mai stiti si alte cazuri!? Mie mi se pare ca legea din tara asta este un gunoi infect care-si bate joc de cetatenii ei corecti, de contribuabili, trecand cu vederea escrocii.
Cine din Parlamentul acesta vine cu astfel de legi proaste si idioate, de ce nu-i vedem pe ecrane pe cei care-i care vin cu astfel de propuneri cat si pe cei care semneaza pentru aceste legi?
Este normal ce se intampla?
Nu vor incuraja aceste legi pe omul de rand cinstit care a muncit si are si el acolo cateva mii sau zeci de mii de lei sa ii tina la ciorap decat in banca? BA DA.
Descurajeaza cu ceva aceasta lege infractorii? EI BINE CA NU!

Voua nu va este sila de Parlametul Romaniei si ce legi da el, nu va este sila de institutiile si modul cum le coordoneaza?

Daca era pe corectitudine si eu sunt mare fan al corectitudinii, da sa fie tot omul verificat dar sa fie ca in SUA sau alte state importante si dezvoltate, ai aparut cu o casa noua, cu o masina tare ESTI VERIFICAT si trebuie sa justifici altfel esti considerat infractor si ti se confisca totul iar tu esti bagat la puscarie, aici care-i mersul? te feresti sa tii in contul bancar 10.000 de euro pe care i-ai castigat la nunta ta, ca altfel ii declari la ANAF si iti iau ceva si din aia putini, iar altii se duc si vin cu sacosele cu bani nemunciti din strainatate.
Pai asa ne respecti tu cel care faci astfel de legi mizere?
Pentru unii muma pentru altii ciuma?
Cat mai poate accepta poporul asta roman sa stea indiferent? cat mai putem inghiti si fi atat de prosti incat niste inculti sa ne joace in picioare de peste 30 de ani, fara sa facem nimic, in timp ce popoarele la care noi mergem sa fim slugi cum este Anglia, Spania, Franta, Germania cand li s-a dat o lege ce le-a adus un mic dar mic prejudiciu cetatenilor a iesit cu revolte.
Pe noi ne calca in picioare niste nemernici pe care noi i-am ales, nu au ajuns acolo dand un concurs, deci nu pe meritul lor si cu toate astea nu ne cerem drepturile!
A ajuns sa-mi fie scarba de tara asta.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Hai in jetul privat sa plecam in USA, lasa europa ca imi da dureri de cap cu preturile si restrictiile la tuning, atat de mizerabili incat sa nu te lase sa te bucuri de viata... macar in state tuningul e foarte ieftin, benzina ieftina, masini la fel ca in uk ieftine si esti specialist acolo. Europa de est e mai retroactiva la gandire si facere de bine

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Eu as vrea ca tara mea odata ce este in UE sa fie de talia UE, dar datorita unor incompetenti din acest Parlament si legilor date de ei nu putem fi la fel de dezvoltati precum altii si nu mi se pare normal.
Eu vreau sa locuiesc aici in tara mea si sa plec in concedii pe insule exotice asa cum o fac copiii de bani gata ai parlamentarilor, eu vreau sa traiesc in tara mea si sa am la fel de multi bani ca orice rahat de parlamentar, ca nu e el mai destept ca mine sau ca voi!
Nu vreau sa plec din tara mea ca sclav (si aici sa ma scuze cei care muncesc prin afara in conditii mizere) stiind ca niste infractori de aici o duc bine si rad de noi, ei pleaca in strainatate ca turisti si au si afaceri prin alte tari iar romanii de rand pleaca acolo ca sa faca bani, sa isi ridice o casuta, sa plateasca o rata la banca etc
Nu sunt nici copii lor mai destepti ca noi si nici ei nu-s mai presus de noi! Sa nu uite ca noi poporul asta i-am ales. Si pentru ca vor fi si tampiti cum am mai primit replici in trecut ca eu instig la ura, sa cerceteze ce inseamna cuvantul grec demos, „popor" + kratos, „putere" = "puterea poporului"
Dar poporul asta din pacate a ajuns sa fie format din peste 5 milioane de pensionari, cateva milioane plecati in afara, cateva milioane de oameni cinstiti si cu capul plecat si restul infractori care in perioada comunista nu vedeau lumina Soarelui decat prin barele de metal daca faceau ce fac acum.Acum e Paradisul tarfelor si proxenetilor, infractorilor si talharilor, cat si spalatorilor de bani.
Eu astea le zic din ce am trait nu din auzite.
Cunosc destui care inainte erau prin puscarii ca faceau talharii iar de cand sunt granitele deschise castiga din prostitutie, isi scot femeile la produs, castiga bine din asta si nici numai sunt urmariti de lege!
Pentru asta exista inca UE? vedeau-as prabusita de Uniune ca numai belele ne-a adus, ne-a distrus tara, ne-a obligat sa cumparam produse proaste, si tot ce arunca ei la noi e luat de bun.
La Revolutie s-a facut o mare greseala a fost impuscat un om care a facut ceva pentru tara asta, parintii nostri (a unora dintre noi) au primit apartamente si locuri de munca, si prostii l-au impuscat!
Pentru ceea ce ne fac acesti incompetenti ce pedeapsa ar merita ei?
Cu toate ca voi lua hate sau injuraturi si chiar nu-mi pasa, prin tot ceea ce am scris aici cat si in topicul de mai sus pot afirma ca suntem o natie de oameni slabi, lasi, cu capul plecat.

| DarthNiger a răspuns (pentru Simpatic):

Nu uita de liberalizarea preturilor care este conditie impusa tot de UE, acest lucru cauzeaza numai daune in tarile cu coruptie ridicata si niciun avantaj.
Romania a devenit piata de desfacere si inca se promoveaza acest lucru deoarece suntem in UE, tara asta nu mai are economie proprie, este privatizata si inca continua sa se privatizeze iar acest lucru este permis de stat, de aceea tara este in pierdere tot timpul, pentru ca economia tarii e decisa de marii afaceristi care multi sunt straini promovati de UE, au ridicat preturile la un nivel exagerat deoarece asa sunt preturile in marile tari din Europa insa Romania nu e Franta, Italia sau Spania, din cauza asta pana si afaceristii romani au luat acelasi exemplu si au vazut asta ca pe o oportunitate ca sa isi mareasca castigurile.
Ne aflam in situatia asta din cauza conducerii, toate partidele din Romania care au fost la putere au propriile scopuri insa niciuna nu are ca scop sa sprijine poporul, noi suntem doar generatoare de venituri pentru demnitari si nimic mai mult, am ajuns pe mana PNL-ului iar astia o sa ne vanda cu totul la UE, daca a mai ramas ceva de vandut.
PSD-ul vindea tara intre ei mai mult.
Uita-te la Ungaria, uita-te la Viktor Orban, a fost mediatizat ca fiind un politician corupt caruia nu ii pasa de popor si eu am crezut acest lucru pana cand m-am documentat in privinta asta, omul asta a facut si face multe lucruri pentru tara si nu e de mirare ca poporul l-a ales, fiindca e pentru Ungaria, nu pentru UE, nu pentru altcineva, cand o sa avem si noi un presedinte cu sange in instalatie care sa faca ceva pentru popor si sa nu fie un lingau fara creier al Uniunii? nu sunt impotriva UE insa mi se pare o greseala sa iti vinzi tara in halul asta doar pentru ca iti ofera sprijin financiar, dar cu un cost enorm.

| Simpatic a răspuns (pentru DarthNiger):

Ca bine le mai zici!

| Simpatic a răspuns:

Inca o chetsie interesanta pe care am aflat-o de pe site-ul pro tv si anume scrie acolo intr-un paragraf citez " România transpune prin acest registru o directivă europeană pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor. "

Deci tot Uniunea decide pentru tara mea, pentru ca dobitocii care fac legi de aici din tara sunt niste incompetenti care nu sunt in stare sa le dea alora peste nas si sa zica " -nu domnule la mine in tara legea e facuta de mine si se face corect si se aplica corect".

| DarthNiger a răspuns (pentru Simpatic):

UE decide cat de corupta este o tara si daca e nevoie de masuri, multumesc UE, fara tine nu stiam ca Romania e corupta dar e corupta atunci cand alte partide care nu sunt pro-UE conduc, acum nu mai spune nimic UE despre cat de corupta e Romania, fiindca avem pupincuristi de-ai lor la putere.
Insa cireasa de pe tortul de gunoaie care ma amuza mereu este cum UE si SUA ne lauda in lupta impotriva coruptiei si cat de mult s-a dezvoltat Romania in toti acesti ani, de parca afirmatiile lor fara rost si fara pic de temei, ar putea manipula pe cineva sa creada ca Romania este asa cum zic ei, practic ne face pe toti chiori.

| Simpatic a răspuns (pentru DarthNiger):

Miram-as ca toata mascarada si cu vaccinurile anti-covid sa nu fie tot spre castigul unora, si ce castiguri. Acele personaje din spatele crearii, cercetarii, sponsorizarii vaccinurilor etc care numai binele omenirii nu-l doresc.

| NoName75 a răspuns:

De țară sa nu iti fie scârba că nu țară e de vina
Țară asta este una foarte frumoasa si imi plânge inima când văd de cine a fost guvernat și de cine este
În țară asta țiganii au mai multe drepturi decat noi romanii
Bine, sunt țigani de nota 10 dar ăia care doar stau acasa și iau ajutor social is țiganii ăia leneși pe care dacă ii auzi iti este scârba
Asta este frate, până nu se va face o revoluție cum a fost în 89 va fi din rău în mai rau

| Simpatic a răspuns (pentru NoName75):

Uite pe cineva care gandeste asemanator cu mine, pe de alta parte referitor la faza cu o Revolutie ca in 89 sunt perfect de acord dar precum in reclama aia "n-ai cu cine ba, n-ai cu cine, ce vrei ba... niste tarani".
Cu cine sa faci revolutie cu pensionarii si cu persoanele cinstite, pai ne luam bataie de la jandarmi ca-s mai multi ca noi.
Ca infractorii vor sta pititi in case sau in excursii, deci ramane la bataia de joc a lor.

| NoName75 a răspuns (pentru Simpatic):

Aia e problema vezi?
Ca n ai cu cine sa faci revoluție
Unu la o altă întrebare a spus ca mai bine sa fie furat decât să voteze pe AUR
Bine, is scandalagii, dar este un partid nou care merita o sansa ca deja PNL și PSD a fost și am văzut ce fac
Este incredibil cati cretini exista