| sopranaCadaverica a întrebat:

Individul care e reponsabil de graficul salarial al angajatilor (institutie de stat) a gresit cand mi-a calculat salariul si acum trebuie sa platesc 1000 de lei. Am intrebat detalii despre aceasta 'greseala', ca pana acum nu s-a intamplat asa ceva nimanui, nu au vrut sa explice. Nu ar fi trebuit sa imi retraga automat banii din card la salariu, daca chiar era 'greseala'? De ce au insistat sa ii duc fizic? Si de ce eu trebuie sa platesc pentru greseala unui angajat cretin? Ar fi corect ca acel functionar sa plateasca, nu eu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti in eroare, tu nu platesti nimic pentru greseala salariatului, tu restitui doar ce ai primit necuvenit, nu-ti cere nimeni sa dai ceva cuvenit.
Salariatul respectiv poate fi sanctionat disciplinar.
Nu pot sa-ti retraga ei banii ajunsi in contul bancar, de aceea iti solicita sa-i duci cash.

| sopranaCadaverica explică (pentru Ioandelasal):

Am intrebat asta pentru ca s-au mai intamplat lucruri de acest fel intr-o institutie asemanatoare, iar unele cunostinte mi-au spus ca le-au facut 'poprire pe salariu', s-au trezit cu mai putini bani in cont din cauza unei situatii asemanatoare, nu li s-au cerut banii in mana...
Si am spus ca acel contabil aiurit care a gresit e raspunzator de greseala, deci el ar trebui sa plateasca, nu eu. Eu credeam ca fluturasul e corect pentru ca nu e treaba mea sa stau sa ii verific, fiecare cu meseria lui! Si asa am muncit dublu intr-un interval scurt de timp si nu mi s-au platit nici zilele de weekend, iar ei imi cer bani din PUTINUL pe care mi l-au dat pentru ca sunt corupti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Probabil s-a intamplat asa deoarece persoanele care au primit bani in plus nu i-au restituit amiabil, asa cum iti solicita tie angajatorul.
Daca se ajunge la proces si executare silita vei plati mai mult decat suma respectiva, la aceasta se vor adauga cheltuieli de judecata si de executare. In plus nu vei fi privit bine de sefii tai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ți i-a cerut înapoi? Verbal sau în scris? Să ți-i ceară în scris, să ai o bază de discuție cu ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista expresia: când iei bani cu imprumut îți fata vaca, când trebuie sa ii dai înapoi îți moare vițelul. Daca intr-adevar a fost o greșeală, de ce sa o plătească cel ce a greșit fiindcă nu el a beneficiat de pe urma greșelii? Insa verifica si cere explicații cum s-a greșit. Si daca returnezi banii sa ceri chitanță pentru ei si vezi care este motivul invocat pe chitanta pentru restituirea sumei respective. Daca nu îți da chitanță atunci ii "baga" in buzunarul lui.

| romeo78 a răspuns:

Banii de salariu nu se pot retrage, proprii fără o hotărâre bancară de sechestru, hotărâre judecătorească!
Ce îți cere angajatorul este o rezolvare amiabilă a unei erori umane. În cazul în care vei refuza amiabil stingerea problemei se va merge mai departe, iar de suferit veți suferi amândoi: cel care a calculat și dumneavoastră care ați primit un venit în plus necuvenit.

| NunuNini a răspuns:

Tu cand ai luat salarul, nu ai "simtit" 1000 lei in plus? Ca nu sunt 10 sa nu se vada diferenta. Nu ai intrebat atunci de ce?