| LanguageMaster a întrebat:

Infracțiunea de luare de mită este o infracțiune gravă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o infractiune grava, avand in vedere si pedeapsa prevazuta, citez:
"ART. 289.Luarea de mită
  (1) Fapta funcţionarului public care, direct ori indirect, pentru sine sau pentru altul, pretinde ori primeşte bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori acceptă promisiunea unor astfel de foloase, în legătură cu îndeplinirea, neîndeplinirea, urgentarea ori întârzierea îndeplinirii unui act ce intră în îndatoririle sale de serviciu sau în legătură cu îndeplinirea unui act contrar acestor îndatoriri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică ori de a exercita profesia sau activitatea în executarea căreia a săvârşit fapta."

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod normal, da. In functie de cine ia mita, in Romania, poate scapa basma curata.

| Simpatic a răspuns:

Da, este grava ca se pedepseste cu inchisoare

| sierra1 a răspuns:

Ajungi la pușcărie - deci da

| Werrich a răspuns:

Luarea si darea de mita sunt infractiuni, atat pentru cel care pretinde cat si pentru cel care ofera.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Nope, doar intri puțin la "răcoare", ca tot vine vara...