| DenysaDeny101 a întrebat:

Instructorul meu poate aduce elevi sa stea pe bancheta din spate la orele mele auto suplimentare? (in ideea in care eu nu sunt de acord cu participarea unei terte persoane)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

| LisaJulie a răspuns:

Nu prea cred! Poate doar în situații limita

| KovacsB a răspuns:

Are martori daca faci reclamatie pentru agresiune etc.

| Korkodeln a răspuns:

Pasagerii raspuns solidar cu instructorul in caz de accident, deci posibilitatea de a avea pasageri in timpul orelor practice e data de regulamentul scolii de soferi de care apartine instuctorul, majoritate prefera sa nu se complice cu pasageri, iar tu ca si cursant poti refuza sa accepti aceasta raspundere:

OUG125/2003 art 23.3
"Pe parcursul activității de pregătire practică sau de examinare în vederea obținerii permisului de conducere, instructorul auto atestat ori, după caz, examinatorul împreună cu persoana pe care o supraveghează sau o examinează răspund pentru încălcarea de către aceasta a regulilor de circulație sau, după caz, pentru pagubele produse terților ca urmare a producerii unui accident de circulație."