| justgabriela a întrebat:

Întâmpin o problemă care a început in 2010 cu Casa Asigurarilor Nationale de Sanatate. În 2008 am inchis o firmă PF iar mai apoi în 2010 am primit un titlu executoriu prin care mi se cerea sa achit o suma destul de considerabilă. M-am judecat cu cei de la CAS timp de un an. am contestat si am castigat anularea formelor de executare iar acum in 2014 am primit din nou acelasi titlu de executare, cu aceeasi suma numai ca este de la ANAF. Cei de la ANAF nu au luat considerare contestatia făcută in 2010.
Întrebarea mea este daca cineva cineva care a avut o situatie asemanatoare a reusit sa anuleze suma si sa i se stearga datoriile.
Multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa soliciti anularea titlului executoriu de la ANAF. In motivare vei arata ca este acelasi debit, vei anexa hotararea de anulare si precis vei castiga.

| justgabriela explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la ANAF si mi s-a spus ca nu e valabila contestatia facuta la tribunal in care am cerut anularea titlului executoriu si a sumei. Mi s-a spus ca trebuia facuta la tribunal Contencios Administrativ... Acum ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru justgabriela):

Nu este problema ta ce sectie a Tribunalului a judecat contestatia ta. Parata trebuia sa atace acea hotarare pentru incalcarea competentei materiale, daca instanta nu a fost competenta.
In alta ordine de idei este adevarat ce a spus ANAF, contestatia ta trebuia judecata de sectia de contencios administrativ a tribunalului.
Te vei adresa Tribunalului din judetul tau, cu o actiune in contencios administrativ si vei solicita anularea. Aceasta actiune trebuie introdusa in maximum 6 luni de la data cand ANAF ti-a comunicat raspunsul, dar este bine sa o faci imediat. Daca nu te descurci angajeaza un avocat.

| justgabriela explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc mult pentru raspuns, am sa fac asa cum mi-ati recomandat. Inca o intrebare, dumneavoastra credeti ca am sanse sa castig? De 4 ani ma tot chinui, si mi-am cam pierdut sperantele

| justgabriela explică (pentru Ioandelasal):

Inca o intrebare. Am depus deja o contestatie La judecatorie importiva ANAF. Trebuie neaparat depusa si la Tribunal Contencios Administrativ?

| Ioandelasal a răspuns (pentru justgabriela):

Bineinteles ca ai sanse de castig, daca ai castigat de prima data.

| express11 a răspuns:

Hotararea a fost irevocabila sau definitiva?