| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o situatie in care tatal vitreg al unui persoane majoare i-a facut cadou 9/10 parti ale sumei de bani pentru un nou laptop, iar acesta doreste sa revendice laptopul inainte sau dupa divort, are vreun drept? Nu exista nicio dovada ca banii au fost ai lui initial iar chitanta laptopului este pe numele copilului. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptul sa-l revendice dar asta nu inseamna ca are si vreun drept asupra laptopului si nici ca o sa obtina castig daca o sa solicite laptopul printr-un proces.

| Sophieka a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce are dreptul sa-l revendice din moment ce banii pentru laptop au fost oferiti ca si cadou iar titularul laptopului este persoana careia i s-a facut cadou.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sophieka):

Fiindca oricine poate revendica orice, asa cum am spus, nu inseamna ca o sa si obtina ce revendica, la fel cum am spus.
Se pare ca nu mi-ai inteles raspunsul. Chiar daca revendica nu are sanse de a castiga.

| Sophieka a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles acum, multumesc pentru timpul acordat pentru a-mi explica.
In zona din care sunt, cand auzim de cuvantul "revendic, revendica" ne gandim ca vine sa il ia efectiv, nu ca il cere sau pretinde a fi al lui / ei / lor.
Acum m-am uitat in dex (recunosc), la ce insemnifica cuvantul revendicare : REVENDICÁ, revéndic, vb. I. Tranz. A reclama, a cere un bun care i se cuvine, asupra căruia are drepturi. ♦ A cere, a pretinde un drept, ca fiind al său. ♦ A asuma. – Din fr. revendiquer.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să-i cu chitanța de cap!

| Sophieka a răspuns:

Sa-i spui verde in fata ca banii cheltuiti pe laptop au fost oferiti ca drept CADOU iar titularul laptopului (deci proprietarul) nu este el, asa ca poate sa-si ia gandul. Doar pentru ca mama ta si el au divortat, nu este problema ta si nu are ce sa-si ia inapoi, cel putin, laptopul nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, as dori sa stiu 100% d.p.d.v. legal.

| Țoglă a răspuns:

Dacă factura e pe alt nume decât al lui, nu are ce să facă.

| Hela a răspuns:

Nu poate. wtf... a fost cadou

| Hela a răspuns:

Nu ca a fost cadou nu poate... nu poate ca nu are nicio dovada si e o prostie sa faca asta