| Bitza91 a întrebat:

INTREBARE FOARTE SERIOASA! Deci, tatal mea a decedat acum ceva timp in urma mai exact cateva luni, el a trait in concubinaj cu mama mea 25 de ani,(eu fiind rodul "iubirii"lor)facand o casa in acest timp(dar pe acte doar tata figureaza). Intrebare de care imi este frica sa ii aflu raspunsul este, are mama mea vreun drept asupra mostenirii, chiar si cu martori,? din cate am inteles ..de pe la unii, nu ar avea sad, de la altii ar avea...PS:Stiu ca trebuie intrebat la un notariat, nu aici,dar voi ajunge si acolo in curand, so pana atunci un ajutor de la voi nu strica.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus mama ta nu are drept de mostenire, dar ai tu acest drept, daca ai fost recunoscut de tatal tau. In lipsa altor copii vei mosteni toata averea tatalui. Daca exista si alti copii averea se va imparti in mod egal.
Mama ta are dreptul doar la contravaloarea contributiei sale la dobandirea unor bunuri pe perioada concubinajului, in limita a ceea ce poate dovedi.

| TheDarK2012 a răspuns:

Normal mama ta nu ar avea nici un drept.

| PhoenixItachi a răspuns:

Pai dupa parerea mea, ar trebui sa aiba cele mai multe drepturi mama ta. Chiar daca figureaza numai tatal tau eu cred ca mama ta ia cel mai mult din mostenire. Din pacate cred ca o sa va luptati cu rudele tatalui tau. Nu sunt specialist dar eu asa gandesc. Bafta si sper sa-ti va castigati partea cuvenita.