| Anailyn a întrebat:

am si eu o problema in legatura cu partajul mamei mele. Deci sa va explic tot! Mama a bagat la partaj de bunuri cu tatal meu, pentru a-i reveni jumatate din bunurile construite sau cumparate in tot acest timp. Ei au fost casatoriti cu acte inregula 19 ani(din 1993) si in toti acesti ani au construit o casa, anexe, au cumparat un teren, masina si cand am plecat aveam si o mica ferma care in acest moment nu mai este deoarece a vandut tata animalele. Bun! Casa este construite pe mostenirea tatalui sau(bunicul) care a decedat in urma cu 17 ani, iar constructia casei s-a efectuat in timp. Problema este ca mama are nevoie de martori si ar fi un verisor al ei care este vecin cu tata, insa refuza sa fie pus de martor deoarece spune ca este bolnav(minciuna, este sanatos tun, se poate deplasa). Nu stim ce sa facem, pentru ca martorii majoritatea sunt rude ale lui sau vecini, si nu vor sa se puna rau cu ei, si refuza, in cazul verisorului mamei mele, ar avea dreptul sa se prezinte in instanta si sa refuze sa declare? Sau il obliga? Repet, el este unul dintre cei mai buni martori deoarece a vazut tot! Avem sanse sa pierdem ceva fara martori buni? Sau putem pune parintii sau fratele mamei? Este voie? Help, ajutati-ma, suntem disperate si nu stim ce sa facem! Sau dati-mi cat mai multe sfaturi, Funda!:*

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La partaj, de regula, nu sunt acceptati ca martori rudele apropiate, tocmai datorita gradului de rudenie, conform art.315 din Codul de procedura civila, citez:
"Art.315. Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, fostul sot, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflati in dusmanie sau in legaturi de interese cu vreuna dintre parti;
4. persoanele puse sub interdictie judecatoreasca;
5. cei condamnati pentru marturie mincinoasa.
(2) Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. (1) pct. 1-3."
Incercati sa gasiti martori neutri, de exemplu cei care au facut constructiile.
Oricum toate bunurile dobandite pe timpul casatoriei sunt prezumate (socotite) bunuri comune si se impart, de regula, in jumatate, se va putea pune doar problema contributiei fiecarui sot la dobandirea acestora. Calitatea de bun comun nu trebuie dovedita. In acest sens a fost art.30 din fostul Cod al familiei si actualul Cod civil art.339 si 343.
Verisorul mamei tale poate fi indicat ca martor (daca este var primar este ruda de gr.IV) si poate fi citat iar daca nu se prezinta poate fi adus cu mandat de aducere si amendat. Daca se prezinta nu cred ca va minti sub juramant, poate fi condamnat pentru marturie mincinoasa.

| Anailyn explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, si poate sa refuze marturia? Pentru ca el a zis ca va refuza acest lucru! Va multumesc mult pentru ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anailyn):

@Ioandelasal spune clar: Verisorul mamei tale poate fi indicat ca martor (daca este var primar este ruda de gr.IV) si poate fi citat iar daca nu se prezinta poate fi adus cu mandat de aducere si amendat. Daca se prezinta nu cred ca va minti sub juramant, poate fi condamnat pentru marturie mincinoasa.

Asta inseamna ca daca este citat, este obligat sa se prezinte, sau este adus cu forta. Insa asta nu garanteaza si ca va spune adevarul (interesul...). Ati putea dovedi ca minte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anailyn):

Da, poate sa refuze. Nu stiu daca o va si face, poate spune acum asa ca sa nu se prezinte.
Parerea mea este sa nu-l indicati ca martor, orice avocat stie ca nu trebuie ascultat ca martor cel despre care nu stii ce va spune si, mai ales, daca este ostil.
De asemenea, chiar daca ar spune adevarul, poate fi discreditat de cealalta parte, se va afirma ca a depus in favoarea voastra deoarece este ruda apropiata.
Iti spun inca o data: cautati martori neutri si, mai ales, dintre cei care au participat la constructia casei.

| Anailyn explică (pentru anonim_4396):

Da, acest lucru se poate dovedi, insa repet, nu stim ce sa facem deoarece el este destul de agresiv si multi se tem sa marturiseasca in favoare noastra (adica adevarul) iar cei care nu se tem nu stiu foarte multe despre constructii si alte lucruri dobandite impreuna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este obligat sa depuna marturie dar nimeni nu-l poate obliga sa depuna in favoarea voastra. Ulterior trebuie sa demonstrezi ca a mintit. Daca o poti face el poate intra in puscarie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In legatura cu celelate nelamuriri. Trimite-i un mesj privat lui ioandelasal. Este jurist de meserie. Intra in Comunitatea si cauta-l. Este un om in varsta cu multa experienta si este amabil.