| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru Bucuresteni! Ce parere aveti despre acest sistem de plata electronic a calatoriei! Dar despre controlori?!

Vi s-a intamplat sa nu vi se valideze cardul! Si sa fiti amendati la fel ca unul care nu are nici macar cardul la el! Dar ce parere aveti despre faptul ca nu au curaj de a le face control rrromilor!

Este adevarat ca doar prostii platesc Ameda?
Este adevarat ca nu au voie sa fi legitimat de un amarat de controlor in lipsa unui jandarm sau politist? Ce se intampla daca nu semnezi amenda si nu o platesti pe loc!?

Răspuns Câştigător
| oanaX a răspuns:

Pe loc se plateste 50 de lei (dar sunt uni care te scapa de amenda pentru 15-29 de lei) si daca nu ai bani la tine platesti 100 de lei. Controlorul far jandarmi te roaga sa te legitimezi iar tu daca vrei o faci daca nu are de les in a chema politia sa te legitimeze ori te iarta. Uni au incredibilul obicei de a te controla in buzunare sau geanta de acte pentru a te legitima fara acordut tau ceea ce e ILEGAL si ii poti da in judecata pentru asta

3 răspunsuri:
| oanaX a răspuns:

Eu circul aproape zilnic cu transportul in comun si nu mi-am luat niciodata bilete. controlorul m-a prins de 3 ori dar nu am primit amenda. Daca nu te iarta si te legitimezi si iti da amenda poti sau nu sa o pltesti, am cunostinte care au platit si cunostinte care nu au platit.Ca sa te ierte iti trebuie o suz buna sau poti zice ca ai mers doar o statie pentru ca nu te simti bine si era ceva urgent. Daca controlorii sunt singuri te iarta dar daca sunt cu jandarmi cam greu se lasa induplecati.Nu sunt de etnie rroma si nici nu arat ca cineva de etnie rroma dar stau in ferentari si in aceasta zona nu trec niciodata controlori dar am umblat mult prin tot bucurestiul fra bilet.Acum daca as primi 100 de lei amenda nu m-ar deranja pentru ca am economisit peste 20 de milioane l cat am circulat.Trebuie sa ai noroc, sa stii sa vorbesti frumos si sa stii sa joci putin teatru.Deasemenea nu in ultimul rand trebuie sa ai un spirit de observtie bun pentru ca daca te uiti pe geam iti dai sema imediat daca urca un controlorhappy sper ca te-am ajutat:*

| stpu a răspuns (pentru oanaX):

Si daca vezi ca urca un controlor ce faci? Cobori? Rar am vazut controlor care sa te ierte asa... ca ii plangi tu in fata.

| oanaX a răspuns (pentru stpu):

Da, daca sunt in statie cobor, daca nu apuc sa cobor ma indepartez cat de mult pot (adica daca incepe din fata ma duc la usa din spate) si de obicei nu termina pana la urmatoarea statie si scap necontrolata. Apoi am 2 variante :daca vad ca vrea sa coboare nu mai are rost sa cobor si eu, daca, continua cobor cad de repede pot.
Nu m-am plans niciodata. Odata i-am explicat frumos ca am vrut sa merg dor o statie pentru ca afara e foarte cald, o alta data am aspus ca merg spre medicul de familie ca mi-e rau, o alta data cand m-a coborat am fugit(mai eram cu o fata si un biat) si ultima data cand m-a prins aveam castile in urechi, a venit langa mine, mi-a aratat legitimatie, m-am uitat la ea(era femeie) am zis : DA!, am intors capul si am inceput sa fredonez melodia pe care o ascultam iar controloarea a plecat.