| RaduPetrache a întrebat:

Intrebare pentru contabili sau persoane cu informatii concrete:

Daca un prieten imi face transfer pe Revolut cu o suma mai mare, specificand in transferul respectiv ca este "Donatie", sunt nevoit sa platesc taxe pentru suma respectiva? (avand in vedere ca donatia nu este impozabila)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca suma nu depaseste 25.000 lei sau echivalentul in valuta (dolari, euro, etc) atunci sa scrie ca este dar manual si nu trebuie sa faca nici un alt act.
Daca depaseste aceasta suma este donatie si aceasta se face prin act autentic, respectiv contract de donatie, incheiat la un notar public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu depaseste 25.000 lei esti ok, altel trebuie facut un act de donatie la notar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti dea prietenul direct in mina banii nu prin transfer, dar ce prieten generos ai, de obicei in Romania nimeni nu dă nimic, e saracie nu au oamenii bani, tu unde i gasesti pe ăstia potenti financiar?

| carevaescu a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic. Am facut imprumuturi f mari de pe revolut si am primit banii inapoi. Nimeni, nimic, niciodată. Nici nu a trebuit sa menționez de ce trimit sau primesc acele sume de bani (cu mult peste 25000ron)

As ca stai fara griji. Legea donatiei este pentru altceva.

| KovacsB a răspuns:

Oricum nu mai este nicio smecherie cu revolutul, este doar un amarat de card.Mai bun si mai sigur este unul la BT.Am avut revolut premium de la inceput si am renuntat in perioada cand dura 3 zile sa faci un transfer, creed ca pana in pandemie.Din moment ce Anaf are acces, cardul este blocat pentru cele mai banale motive ce rost mai are,
si ca sa raspund la Contractul prin care se donează o sumă de bani se încheie în fața notarului public, sub sancţiunea nulităţii absolute, conform art. 1011 Cod Civil si nu se impoziteaza doar ca notarul vrea 0.25%.

| RaduPetrache explică (pentru KovacsB):

Am Revolut de 2 ani si nu am intampinat nicio problema, iar in legatura cu transferurile sunt mereu instante atata timp cat sunt facute intre persoane tot cu Revolut. In rest, cred ca la orice transfer intre banci diferite transferul dureaza ceva

| KovacsB a răspuns (pentru RaduPetrache):

Este o banca fondata de un ucrainian si un rus, poate si-au rezolvat parte din probleme, eu am renuntat la ei inainte ca tu sa -ti faci cont.