| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare special pentru creștini, dar nu numai!
Dacă România Doamne ferește a-r intra în război a-ți merge ca să vă apărați țara?
A-ți merge ca să ucideți pe un altul?
Care e părerea / opinia voastră despre război din prisma poruncii a 6-ea din Biblie?
Ce părere aveți de cei care merg și se înrolează în Legiunea Străină; sau de soldații români care sunt trimiși în alte țări ca să susțină luptele de război de acolo?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu merită țara sa fie apărată.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este la libera alegere daca mergi sau nu la razboi. Daca iti vine ordinul si nu te prezinti vin altii dupa tine.

| SingleForOne a răspuns (pentru xerxes1):

Dacă lumea e obligată să participe într-un război, iar majoritatea nu vrea, va apărea și un război civil, nu numai cel dintâi.

| sierra1 a răspuns:

"Ce părere aveți de cei care merg și se înrolează în Legiunea Străină"

e și ăsta un job ca oricare altul

| halogen001 a răspuns:

Oamenii obisnuiti nu fac singuri razboi. Conducatorii lor sunt sunt cei responsabili cu declansarea razboaielor.
Daca e nevoie, e normal sa mergem, pentru ca cel mai probabil vin altii peste noi happy
Zeul din poveste e un pesonaj imaginar care nu face nimic, e un simbol al incompetentei, al neputintei, al nestiintei, al primitivismului si al absurditatii, deci nu conteaza ce scrie in cartile cu povesti. Omul trebuie sa tina cont de realitate. Povestile sunt doar pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.