| cristiana_9515 a întrebat:

Intrebarea mea ar fi daca am o hotarare la un partaj efectuat cu o tranzactie prin care fostul sot lasa copiilor partea lui de casa, pot vinde casa? Am nevoie de acordul copiilor sau numai de hotarare?

4 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Cu acordul sotului, se poate doar "schimba" actualul imobil(casa, apart.) cu un altul, din motive bine intemeiate si cu avizul protectiei sociale. Schimbarea se poate face numai cu conditia ca imobilul nou cumparat sa fie cel putin egal valoric cu cel la care se renunta. Calitatea de proprietari a copiilor nu mai poate fi schimbata nici de catre sot(existand hotarare jud.).
Cele scrise sunt pentru cazul in care copii sunt minori.

| dispe a răspuns:

Cu avocatul te sfatuiesti si cu executorul judecatoresc o faci! Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cati ani au copiii. Daca sunt minori nu poti vinde casa. Acordul minorilor in astfel de tranzactii nu are nicio valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice situatie in care un bun este in proprietatea mai multor persoane, e nevoie de acordul tuturor pentru instrainarea lui.