| Tony87 a întrebat:

Intrebarea mea este daca cineva intra la mine in casa cu forta si vrea sa ma bata pe mine sau familia mea am posibilitatea de al omora fara sa fie o infractiune?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Aici ai toate detaliile, citește și ințelege

https://www.juridice.ro/......penal.html

| Tony87 explică (pentru sierra1):

Bun si dupa ce este ucis raportez fapta in telefon la 112 si detaliile?

| sierra1 a răspuns (pentru Tony87):

1 așteaptă să te atace, 2 așteapăt să ripostezi, 3 așteaptă să crape și apoi pune problema chemării poliției.

dacă 1 sau 2 sau 3 nu se produce, vorbim degeaba

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai voie, vei fi judecat pentru omor daca erai in USA puteai sa-i tai pu´la in casa ta apoi omorat, trebuie imobilizat sau atacat cu un obiect solid in legitima aparare.

| anonimg a răspuns:

Legea iti permite asta; si nu este infractiune. Dar daca ai primit amenintari trebuie sa depui plangere la politie. Nu ne putem rezolva singuri problemele de felul acesta. Chiar daca nu ai devezi ale amenintarilor, tu tot trebuie sa depui plangere.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonimg):

Pai scrie in lege ca poti omori, sau sa il imobilizezi poate? si dupa sa chemi politia

| sierra1 a răspuns (pentru cfrtobias):

Citește dom'le legea și te lămurește!

| cfrtobias a răspuns (pentru sierra1):

N-am nevoie da oricum de poti evita sa il omori asta trebuie facut

| anonimg a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca link-ul pus de sierra1 este bun, atunci acolo scrie asa: "Apărarea să fie proporţională cu atacul. Este de la sine înţeles că pentru a respinge un atac este nevoie ca apărarea să fie puţin mai intensă decât acesta, pentru că altminteri o altfel de apărare nu ar fi eficientă."
Adica numai daca atacatorul vrea sa iti ia viata, numai atunci legea iti da voie sa te aperi ca atare (adica sa-i iei si lui viata). Dar cel mai bine este ca sa te feresti de astfel de lucruri. Pentru ca pana la stabilirea de dovezi vei fi inchis; si nu se stie pe cati ani.
Cel mai bine depui plangere la politie daca esti amenintat. Agresorului i se poate pune restrictie de a intra in zona locuintei tale si a serviciului tau si al familiei tale.

| sierra1 a răspuns (pentru cfrtobias):

Dacă n-ai nevoie să știi legea, e dreptul tău

| Mădă0611 a răspuns:

Nu ai voie, decat daca esti Adrian Iovan. laughing) Eventual sa-l omori dintr-o singura lovitura cu pumnul sau piciorul, ca daca folosesti vreun obiect e clar ca aia e intentia, sa-l omori, dar asa, cred ca poti spune ca de frica ai lovit prea tare. devil

Apropo, si daca ai gard electric si moare cineva care, logic, trece ilegal, esti acuzat de omor. Bine, tensiunea din gradurile de genul nu poate omori, dar sa zicem. In America nu-i bai.

| Adi88 a răspuns:

In momentul acela pers respectiva este pe, proprietate privata, daca are si o arma alba etc poti sa tragi cu pistolul daca il detii legal si nu raspunzi. E legitima aparare