| VldB a întrebat:

Vreau sa stiu daca o persoana, fiind agresata fizic si verbal, avand martori si vanatai, il poate da la politie pe agresor? Vreau sa precizez ca sunt minori amandoua persoane. Poate face ceva politia?

Fundaaa happy

Apropo, ce stiti despre vanatai cum ar fi cele de la ochi, cu ce dispar usor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa-i faca plangere prealabila pentru infractiune de lovire sau alte violente, art. Cod penal, citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Plangerea trebuie facuta in maximum 2 luni de la cunoasterea faptuitorului.

| VldB explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca agresorul e minor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru VldB):

Depinde de varsta minorului la data savarsirii infractiunii. Daca a avut sub 14 ani nu raspunde panal, intre 14-16 ani raspunde penal doar daca se constata ca a avut discernamant iar peste 16 ani raspunde penal. In cazurile de raspundere penala limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate sau se poate lua o masura educativa, cea mai aspra fiind internarea intr-un centru de reeducare.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poate depune plangere. Politia poate lua masuri in cazul in care nu va impacati.