| Paul1993bv a întrebat:

A fost Ion Antonescu un erou national?

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Eu nu consider că Ion Antonescu a fost un erou naţional însă cred că a fost totuşi o persoană importantă şi respectabilă şi a reuşit să-şi lase amprenta cât de cât.

Pa-pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu a fost chiar un erou...( cel putin nu pentru mine )
Dar rămane o personă importantă!
Bye! happy

| sublime89 a răspuns:

Un criminal responsabil de genocid poate fi erou national? Daca dupa parerea romanilor se poate, atunci ne meritam soarta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Esti tigan prietene.Nu vine iar un nou Antonescu?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, sunt destui dobitoci in tara asta incat sa vina iar.

| kiv1990 a răspuns:

In opinia mea a fost.
Macar nu a facut ca si Ceausescu.
In plus a facut ce era mai bine pentru tara, a recistigat basarabia. insa cel mai important a facut cea mai corecta alegere la moment. Daca nu era cu hitler atunci Germania era sa cucereasca Romania, chiar daca a omorit evrei(urit desigur), dar comunistii au omorit mai multi prin lagare. In plus daca facea unire cu uniunea sovietica nu era nici o sansa ca sa vada Basarabia, dar la acel moment probabilitatea ca URSS sa cistige razzboiul era de 20%
ca daca nu-i ajutau americanii erau sa se oua

| denisman a răspuns:

Daca nu murea Antonescu si invingeau nemtii, eram si noi azi ca ei...Nu cu traume comunsite si in halul in care suntem. Mizeria aia de "rege" de frica comunistilor l-a tradat pe Antonescu si a fost arestat dupa care omorat.