| AnonimMareMareMare a întrebat:

Iranul a lovit Irakul cu cateva rachete balistice, va rog raspunsuri serioase. Au spus din cate am inteles ca nu vor mai ataca daca America nu va mai ataca la randul ei, dupa moartea generalului din Iran.
Care sunt sansele sa porneasca un razboi mondial? Americanii vor mai ataca dupa ce iranul a atacat irakul la bazele unde erau adapostiti soldati Americani?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu cred ca vor ataca. Americanii, sub masca „mentinerii păcii" au propriile interese in acele zone.
Petrol, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A mai fost pusă întrebarea asta pe TPU de 5 ori în ultimele zile. Citește răspunsurile.
Nu va fi război mondial.

| morfeo a răspuns (pentru sadrian46):

In timp ce ataca Irakul au nimerit si un avion din Ucraina cu 180 de oameni. Uite asa incepe incet incet un razboi.

| AnonimMareMareMare explică (pentru morfeo):

Acel avion se spune ca s-a prabusit din difiicultati tehnice

| sadrian46 a răspuns (pentru morfeo):

Războaie, conflicte armate sunt și acum.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_armed_conflicts
Este întrebarea despre un conflict mondial, care să fie echivalent cu cele două ultime războaie mondiale, ca armate, țări implicaate, morți.
Nu va mai fi.
Am și eu nu o întrebare, ci un comentariu.
Eu consider guvernul american, conducerea USA ca entități responsabile.
Sunt unii care condamnă acest asasinat ca fiind fără motiv, justificație.
Eu nu cred asta. O asemenea putere nu își permite să facă o acțiune cu asemenea consecințe, care includ și declanșarea unui război mondial, fără motiv serios.
Doar răutatea, terorismul de stat de care sunt acuzați nu sunt valabile la acest nivel.
Să îi acuzi doar că vor război cu orice preț, ca să își vânda armele, ca să se abată atenția în politca americană de la suspendarea lui Trump, acestea sunt explicații copilărești.
Astfel eu personal sunt pacifist, și nu sunt de acord, nu aprob asemenea procedee de rezolvare a conflictelor.
Dar întreb pe oricine îl acuză pe Trump că e criminal și terorist, dacă ați fi fost în locul lui, cu informațiile și responsabilitatea pe care o are el, cu informațiile pe care le are el, ce ați fi făcut?
Să chibițezi la meciul de fotbal e ușor si simplu. Să judeci un eveniment istoric de asemenea implicații, cu asemenea anvergură, să îți dai cu presupusul, să ții cu o echipă sau cu alta, să nu vezi când meciul e trucat de cei ce pariază, să arunci televizorul pe fereastră când nu câștigă echipa ta, ține de industria distracțiilor, entertainment business. USA vrea să supraviețuiască. Supraviețuirea ei se joacă acum în Iran și Irak, în Marea Chinei de sud. Nu e meci de cupă, este meci de supraviețuire, de aceea a chetuit cu armata cam 6 trilioane ( cu 12 zerouri) în războaie în Orientul Mijlociu, Vietnam și Coreea. Nu pentru că sunt băieți răi.
Dacă priviți din această perspectivă, atunci acest asasinat care este un act de război, se limpezește.
Iar noi, nu eu și tu, ci România mai exact, pentru supraviețuirea noastră ca țară, am ales prin conducătorii noștri, buni sau răi, pe care uneori îi desconsiderăm pe nedrept, că așa ne învață mass media, să fim aliați cu USA. Asta mă face să aprob acțiunea lui Trump, să o consider justificată.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu va mai exista vreun razboi mondial, o dată cu dezvoltarea tehnologiei nucleare. Daunele ar fi atât de mari pentru planeta, chiar totale, deci n-ar exista câștigător. Razboiul a inceput de mult, dar sub o alta forma: economică, tehnologica, invazii, atacuri cibernetice si cate alte nebunii, cine stie?