| anonim_4396 a întrebat:

La 16 ani ( cam si jumatate ) poti pleca de acasa? Am inteles ca trebuie semnat ceva la politie si dupa poti pleca. este adevarat? la cati ani poti pleca? * nu ma luati cu `` nu pleca de acasa, unde vei locuii?`` am totul asigurat *

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti pleca dar parintii pot cere sa revii la domiciliu. Si ce-ai auzit tu cu politia nu este adevarat, politia n-are nici o atributie in acest sens, singura institutie care poate hotari sa stai la un alt domiciliu decat cel parintesc, fara acordul parintilor, este instanta de judecata.

| darrio2007 a răspuns:

Ai un servici asigurat? Ai cu ce te intretine? Sa nu depinzi de altii? Gandeste-te de 10 ori si apoi fa acest lucru.Viata e grea.Stiu ca nu iti convine raspunsul meu.Dar am destui ani inaintea ta ca sa imi dau seama ca ai scris la nervi sau alt motiv.Gresesti daca vrei sa faci asta.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
daca este cu acordul parintilor, da, poti pleca, dar ca saiti iei viata pe propria raspundere, nu ai sanse..esti minor si trebuie acordul ambilor parinti( procura in cel mai rau caz)
O seara bunahappy

| anonimg a răspuns:

Iata ce spune Biblia prin Iov -ca exista parinti pe care "nu-i socoteam vrednici sa-i pun printre cainii turmei mele." (Iov.30:1)
Cand ai asa "parinti", normal ca iti vine s-o iei la fuga de-acasa. Si sunt o gramada din acestia.
Dcaca vei face pasul acesta, macar pleaca impacata cu ai tai. Nu te certa cu ei. Nu stii de ce dai in unde vei merge; si poate ca "acasa" ar fi fost mai bine decat acolo. Sunt si baieti care promit luna de pe cer, si cand colo te poti trezi intr-un bordel.

Cu toate acestea, cel mai bun sfat pe care il poti primi este sa te pleci pe genunchi si sa aduci inaintea lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet. Absolut tot. Nu mai sta pe ganduri in privinta aceasta.

| RoseAndBiia a răspuns (pentru anonimg):

Nu este vorba de niciun baiat..nu`s asa proasta sa ma incred in `` dragostea`` lor stai calm rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns:

Abia la 18 ani poti pleca de acasa pentru ca esti majora.Pana atunci parintii sunt obligati sa te intretina.
Dar gandeste-te ca si atunci esti abia iesita de scoala, nu prea ai ce face.
Indiferent de cauzele care duc la decizia ta, eu zic sa te gandesti bine si sa vorbesti cu parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fel de "plecat"? Daca vrei sa fugi, nici o sansa. Politia iti va semna un act de aducere (inapoi). Daca sint probleme acasa, cu constatarea politiei si a celor de la Protectia copilului, poti sa mergi intr-un centru pentru minori.

| pirij a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani esti in custodia parintilor, nu poti sa pleci fara acordul lor, nu poti trece granita fara acordul lor, daca faci totusi asta persoanele care te-au ajutat sa faci asta sunt cercetate penal pentru diferite ilegalitati deci pana la varsta de 18 ani fara acordul parintilor nu poti sa parasesti domiciliul

| MayaZaya a răspuns:

Păi depinde în ce sens, dacă vrei să pleci în altă țară, cu siguranță trebuie să mergi la poliție să îți facă un act prin care să poți merge cu o persoană majoră în altă țară, fără părinții tăi, dar ei trebuie să semneze. În schimb dacă vrei să pleci să locuiești cu altcineva și părinții tăi sunt de acord pot să îți facă o foaie prin care te trece în grija persoanei la care vrei să pleci, dacă e majoră. Dacă nu te lasă părinții și dacă persoana nu e majoră ar fi mai bine să nu mergi la poliție dacă nu vrei să ajungi la vreun centru de copii pentru că încă ești minoră, dacă nu mai vrei să stai cu părinții, ai totul asigurat în altă parte și consideri că va fi mai bine așa poți să pleci fără să faci vreo hârtie la poliție, nu cred că va veni poliția la tine la ușă să se asigure că ai toate actele în regulă și poți sta acolo.

| amaliadima1234 a răspuns:

Ai mai plecat de la 16 ani de acasa?laughing