| MihaiDD a întrebat:

La autobuze, la RatB sau in alt oras, conceptul de linie defineste traseul parcurs de autobuzul cu nr. X sau autobuzul pe care scrie X? Pentru ca evident, nu prea e definit nicaieri in legistlatie si chiar nu se intelege clar. In mod normal dupa parerea mea, daca ai abonament pe X atunci ai abonament pe acea bucata de drum pe care o circula, si ar trebui sa poti circula cu orice autobuz pe acel tronson de drum. Deci, care e termenul corect?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

*O linie de transport in comun este un traseu prestabilit, tur si retur pe care circula un mijloc de transport anume numerotat.
* Traseul comun este acea portiune de linie comuna traseului mai multor mijloace de transport numerotate diferit.

In Bucuresti,"Abonamentul eliberat pe o linie/două linii este valabil pe toate liniile ce au traseu comun cu aceasta/acestea, indiferent de tipul liniei, cu excepţia liniilor preorăşeneşti şi Expres, însă numai pe porţiunile de traseu comun"--- vezi aici :http://www.ratb.ro/validare-si-consultare-carduri.php

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut

Daca ai abonament pe linia 24 (exemplu) ai acces la toate autobuzele ce circula pe lina 24 (scrie pe fiecare pe ce linie circula).

Nu ai drept de calatorie pe niciun alt autobuz, indiferent de traseul acestora (nici macar pe portiunile de traseu care se suprapun).

Multa bafta

P.S. Sa nu mai faci pe viitor happy

| alessia5158 a răspuns (pentru CataC):

Te contrazic! --- exista companii de transport local care, in conformitate cu Hotararea Consiliului local, permit calatoria cu orice linie de autobuz, tramvai, troleibuz pe portiunea de traseu comun al liniilor respective. In Cluj Napoca spre exemplu, este permisa calatoria cu orice linie de mijloc de transport in comun pe portiunea de traseu comun --- citez din Hotararea 767/2004 a Consiliului local, art. 4:
"Abonamentele de calatorie insotite de tichet nu vor putea fi folosite decat in perioada pentru care au fost eliberate, pasagerul avand dreptul la calatorii in numar nelimitat pe liniile pentru care s-au eliberat SI PE ALTE LINII, PE PORTIUNEA DE TRASEU COMUN "