| CARMENCITA a întrebat:

E cineva din Bucuresti care circula cu autobuzul 335 si s-a saturat sa intarzie la servici sau liceu ca nu se poate urca in autobuz ca e prea plin? Pe site-ul ratb se poate face reclamatie sa mai bage autobuze sau sa schimbe statia in apropierea statiei de tramvai.Asa au facut altii si au obtinut ce doreau, dar se pare ca sunt singura si oamenii din tara asta doar comenteaza si nu fac nimic ca le este lene sa intre pe un site si sa ceara ce-si doresc si ce trebuie.Si am observat ca nimeni nu deschide geamurile in autobuze desi nu functioneaza aerul conditionat si e inghesuiala.Stau asa sa sufoce. Facem ceva sau nu. Poate primesc un raspuns sau o sugestie pe ce site sa pun intrebarea, desi daca aici nu primesc raspunsuri, slabe sanse pe altul.Chiar asa nu e nimeni din Bucuresti sau va temeti sa faceti o reclamatie si preferati sa circulati in inghesuiala?

3 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna Carmencita :))!
Desi circul foarte rar cu autobuzul 335(sau cu orice alt autobuz!)atunci cand circul raman stupefiata de "atmosfera" pe care o intalnesc acolo.
Nu putem judeca pe nimeni pentru faptul ca autobuzul este prea plin dar putem sa facem o reclamatie(asa cum ai zis si tu!)pe site-ul RATB. Daca altii nu o fac din nepasare sau din simplul fapt ca nu ii deranjeaza situatia(desi ma indoiesc!) atunci fa-o tu.
Este adevarat ca degeaba comentezi daca nu treci la fapte.Si exact acelasi lucru il faci si tu.Te plangi dar nu faci nimic in privinta asta!
Oamenii nu deschid geamul pentru ca,poate,ori sunt raciti,ori coboara la urmatoarea statie si se gandesc ca nu mai are rost sa deschida geamul :)), ori nu simt mirosul, ori sunt indiferenti sau prosti.
Cel mai bine este sa il rogi frumos pe cel de langa geam sa il deschida pentru ca se simte un miros nu tocmai placut.Sau daca esti langa geam ce te opreste sa il deschizi chiar tu?!
Uite aici site-ul unde poti depune reclamatii :
http://www.ratb.ro/
Sper sa reusesti sa faci ceva!

| Dumnezău a răspuns:

Tre' sa iau si eu odata 335-ul asta, cine stie peste ce fiinta dau in el. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu circul cu 335. Cel puţin o dată pe săptămână. Măcar nu trebuie să stai mult să aştepţi, ăsta e avantajul lui.
Sunt elevă (la 14 ani ce reclamaţii vrei să fac? ), şi sincer nu mă deranjează prea tare din moment ce merg cu el şi cobor la un moment dat, nu stau o zi întreagă. Dacă te deranjează că e sufocant, deschide geamul. Am mai auzit de la o rudă, dar nu sunt sigură că s-au mai scos din autobuze, tramvaie şi trolebuze din cauza magistralelor de metrou în construcţie, dar nu ştiu dacă e adevărat ce mi s-a spus (bunica mi-a zis... ) deci nu o lua de bună.

Singurul lucru pe care îl poţi face e să faci o petiţie (dacă le-o băga cineva în seamă) să strângi susţinători şi să trimiţi o scrisoare celor de la RATB. Asta bineînţeles, dacă bagă cineva în seamă.