| LaviniuA a întrebat:

La blocurile de pe lângă voi câte ferestre sunt luminate? Aici mi se pare chiar deprimant.
Pe la ora 11 erau vreo 2 intr-un bloc întreg. Acum e totul stins. Asa e mereu aici sad
Cum trăiesc oamenii asa?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, majoritatea adultilor dorm noaptea (sau cel putin sting lumina.

| dullcat a răspuns:

Poate sunt si care au perdele opace, prin urmare nu iti dai seama unde e luminat si unde nu. Apoi, mai sunt si cei care ies seara in weekend sau pleaca intr-un mini trip.Nu e obligatoriu ca toti sa doarma.

| LaviniuA explică (pentru dullcat):

Mda nu m-am gandit ca unii poate au perdele opace. O sa fiu mai atenta cand mai trec.

| relian a răspuns:

Oamenii traiesc, pentru ca merg la munca, asa ca unia de pe l; a 7-6 sa nu zic unia si la 5 trebuie sa se trezeasca sa mearga la munca.Te astepti sa stea ala toata noaptea treaz, apoi sa mearga la munca dimineata?
Ce am observat, poate ma insel, ai luat urma altor useri de pe aici, care pun intrebari de nivel sub gradinita.
Nu stiu dar nu da deloc bine, banui ca te plictisesti rau de tot si nu stii ce sa mai faci, cu cine sa mai vorbesti.
Iati si tu un mascul ceva si ocupati noaptea cu ceva util laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Pentru mine e chiar util sa inteleg de ce e lumina stinsa peste tot.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

O fi util, dar tu singura nu poti macar sa incerci sa gindesti de ce este asa?
Te intrebi singura si cauti sa dai un raspuns. Daca tu te bagi la somn dupa ora 12 sau mai tirziu, nu te astepta ca toti oamenii asa fac, majoriotatea la 10 se baga in pat, sting lumina.
Cei care nu muncesc, sau pensionarii, stau si tirziu, oricum ei pot dormi la orice ora laughing

Asa ca nu vad cum sa zic, sa nu cunosti chestiile astea elementare sa le zic asa, pe care si unu de gradinita le stie.
Adica sincer, aveam pretentii la tine, desi nu te cunosc, totusi chiar de esti femeie, cum zic, astea le deduci, nu trebuie sa ti le zica nimeni.

Daca e util sa stii lucrurile astea, pot sa spun ca trebuia deja sa l; e stii de cand erai mica.
E bun ca intrbi si acum, vorba aia niciodata nu-i tirziu pentru nimic. Asa ca de aia is doar 2 lumini aprinse acolo la 11 noaptea, arata ca in acel bloc, majoritatea oamenilor merg la munca dimineata.
E bun, ai mai invatat ceva, uite a sa invata omu pana moare si tot n-are laughing

| LaviniuA explică (pentru relian):

Nu toti oamenii stiu chestiile astea... mie mi se par ciudate. Eu nu cunosc persoane care dorm la orele astea. Asa cum zicea si Socrate: "Mirarea este începutul înțelepciunii".

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu stiu ce spunea Socrate, eu stiu ca nu mirarea te face intelept, mai degraba experienta si curiozitatea, asa te poti mira de orice, dara fara sa cauti sa afli si de ce este asa.
Curiozitatea este cea care te impinge sa afli si nu mirarea, asa ca Socrate al tau batea gardu laughing

| anonimg a răspuns:

Mai sunt unii care folosesc draperii și nu se vede lumină în camera respectivă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice adult normal care mai are un servici doarme la orele mentionate de tine!
Inafara unui serviciu de noapte, nu vad nici un motiv in care cineva ar sta treaz!

| J0B0MAT a răspuns:

În general nu foarte multe.Trăiesc foarte bine.Somnul este sănătos, acele minim 8 ore, iar lumina artificială și electronicele emit radiații care nu sunt sănătoase.

| Hyperion7 a răspuns:

Pur și simplu este atmosfera de toamna când se întuneca mai rapid și te ia și somnul foarte ușor.
Spre exemplu eu, când văd că e ora 8, am un somn nebun, iar până în 11 deja-s și adormit laughing
Plus că na, oamenii sunt măcelăriți de munca, mai adaugi și condițiile actuale (cu întunecatul mai devreme), iar tot ce ți-ai dori cel mai mult e sa vina moș Ene pe la genehappy

| gigite a răspuns:

Nimeni nu a luat in considerare. ca sunt cumparate apartamente si nu sunt locuite. Parerea mea cel putin 15 -20-25 %, si decedati, bolnavi in spital si unii plecati in delegatie/servici sau concediu de odihna... si cei batrani... etc.

| ALM2000RO a răspuns:

Culmea e că și în nopțile de week-end (deci vineri spre sâmbătă și sâmbătă spre duminică) e la fel și aici în Cluj. Am vis-a-vis de blocul meu, în partea unde am eu camera mea, un bloc lamă de 10 etaje cu 2 scări și 88 de apartamente (câte 44 per scară). Și inclusiv ieri, deci în plin week-end, pe la ora 23 nu mai erau pe toată partea / latura asta a blocului decât vreo 2-3 geamuri de unde vedeam lumină. Iar în jur am o mulțime de blocuri de 4 etaje și chiar de 10, la câteva sute de metri în cartier, și cam la toate e la fel, beznă aproape completă pe la 23-23:30 inclusiv în serile de week-end sad
Cred că nu vor oamenii să dea banii pe facturi la lumină și atunci preferă să facă economie și s-o stingă, să rămână pe întuneric laughing)
Eu unul las lumina aprinsă până pe la 2-4 când mă culc laughing Și am lumină în cameră ca la o sală de bal și cu doar 3 becuri led ecologice laughing

| LaviniuA explică (pentru ALM2000RO):

Asta e chiar ciudat. Ori nu sunt locuite, ori se intampla chestii ciudate.

| pufulescu0o a răspuns:

Eu stau cu lumina stinsa chiar si cand sunt acasa si nu trebuie sa dorm. Televizorul si laptopul lumineaza destul de bine camera.