| mgtow a întrebat:

La cine v-ati gandi sa lasati o mostenire valorata in 120.000€ care include imobilul si masina la un loc - dupa ce muriti? Mostenitori nu aveti, de neamuri nu vreti sa stiti nimic pentru ca mai mult rau v-a facut sau au fost indiferenti cu voi.

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Donate unei asociatii de incredere sau, inainte de moarte sa le vinzi tu personal si sa imprastii banii oamenilor. Nu are rost sa dai banii copiilor sau rudelor, trebuie sa ii inveti sa isi castige proprii bani cu inteligenta lor, nu sa le faci viata un vis de la inceput. Daca vrei ca copilul tau sa fie un om cu caracter si inteligent trebuie sa isi faca viata singur, nu ajutat. Parerea mea, no hate.

| mgtow explică (pentru Sekim):

De fel ar ramane la copil de ce nu? El ar fi urmasul dar nu imi doresc asa ceva, de fel traiesc singur si imi rezolv capriciile fara sa depind de o relatie stabila sau prieteni in numar mare. Sant ca americanul daca vrei sa te simti bine platesti numai bani sa ai, aia asa traiesc si mi se pare misto nu e asa rau

| Yuoia a răspuns (pentru Sekim):

Stie cineva cand moare?

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Pai dupa ce moare, se poate preciza in testamentlaughing Eu am citit, dar tu vad ca mai trebuie sa incerci un pic.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Citesc si ma intreb pana unde a ajuns stiinta. Sau nestiinta ta. Cum sa se poata preciza in testament DUPA ce moare? Testamentul se face inainte de a muri.
Iar "Vandute prin licitatie si banii donati la ONG-uri." nu se refera la nici un testament. Donatia se face in timpul vietii.
Ai citit tu, dar nu ai inteles nimic.

| Wr3nch a răspuns (pentru Yuoia):

Citesti si nu pricepi e grea romana. Clar am zis ca in testament poate preciza ca dupa moartea sa un executor sa vanda bunurile si banii sa fie donatilaughing Dar ne place sa ne dam intelectual de internet.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Daca ai sti sa scrii 'teligent, as pricepe.

29 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vandute prin licitatie si banii donati la ONG-uri.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Vandute prin licitatie... cand? Unde sa locuiasca omul pana moare? Dati si voi niste raspunsuri, de toata jena!

| mgtow explică (pentru Wr3nch):

Crezi ca ONG-ul are asistenti pentru a ingriji un om batran? Nu sant in faza terminala dar ma gandesc la ceea ce ma asteapta sa imi fac o idee ce am de facut. Nu vezi femeile astea nu mai ofera multa incredere si multi oameni traiesc singuri, viata mi-a fac cu mana mea sa ma simt bine cum vreau pana atunci

| Nemessys a răspuns:

Eu cand mor toti banii mei o sa-i las... nimanui happy. Nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva. Daca ar fi, poti lasa unei familii nevoiase care nu au unde sa stea, daca tot vrei sa faci o fapta buna.

| mgtow explică (pentru Nemessys):

Asta ar insemna sa aiba grija de mine la batranete cand nu ma pot descurca, nu stiu ce fel de oameni sant aia. Oricum e posibil sa aleg un utilizator de aici care a fost de treaba si va ramane cu tot ce las in urma.

| Nemessys a răspuns (pentru mgtow):

Eu m-am referit la momentul cand o sa mori, nu cand o sa fii batran laughing

Am pus acum ceva timp o intrebare pe TPU in care scriam,, daca ati avea o avere, ati lasa-o copiilor?" Iti dai seama ca raspunsul meu ar fi fost un mare NU! happy.

| mgtow explică (pentru Nemessys):

Ei nu, nu ai fi neam de traista copilu merita ce lasi in urma altfel nu are rost sa-i dai viata. Pt ce il faci sa il lasi in chirie sa stea? Eu ceea ce fac o fac datorita strainatatii pentru ca in RO nu mi-as permite sa am ce produc in momentul de fata.

| mudokins78 a răspuns (pentru mgtow):

Nu mai conteaza pentru tine. Doar ai spus ca vrei sa iti transformi apartamentul cu doua camere in star trec.

| RoCkKiD a răspuns:

Cuiva care ti-a fost alaturi pana la capat, sau daca nu exista ceva fundatie caritabila.

| Furnicuta000 a răspuns:

Esti tanar, ce te face sa crezi ca nu vei avea mostenitori? Ai timp sa iti faci o relatie sau daca nu vrei, sa faci sau sa adopti un copil. Daca nici asta nu vrei, tot gasesti tu un prieten bun, un vecin caruia sa ii lasi banii (dar care sa si merite). De ex bunica mea a avut grija de un vecin batran pe care l-au uitat toate rudele si cand a murit i-a lasat ei casa. Poti sa faci si tu ceva de genul dar poate vrei sa te duci la azil la batranete. Daca nu, angajezi ingrijitor acasa. Nu te sfatuiesc sa faci contract cum ca dai casa strainilor dupa ce mori tu, au fost cazuri si cand copiii si-au omorat proprii parinti ca sa le ramana casa, in straini cu atat mai putin nu poti avea incredere.
E complicat, daca donezi tot la un ONG de unde stii ca banii ajung la nevoiasi? Daca donezi unor familii sarace asigura-te ca nu sunt profitori, ideal e sa cauti oameni care chiar apreciaza si carora le pasa de tine si vor sa te ajute la batranete

| mgtow explică (pentru Furnicuta000):

Aici cunosc cativa useri cel mai sigur aleg la nimereala unul printr-o manevra hara kiri. Cica sant aia de la crucea rosie care sant de treaba, am fost voluntar ca sofer in trecut la ei si nu era asa rau experienta. Nu vreau familie pentru ca nu imi place ideea asta, daca ai fata dispare la 13 ani, daca ai baiat iti da in cap, femeia cine stie ce face cand nu esti acasa sau cand pleaca afara. prea multe nesigurante de aia am ales sa raman singur cu 5-6 prieteni indepartati de aici mi se trage denumirea care o am in TPU la user

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mgtow):

Unii isi schimba viata si la 70 ani, tu mai ai mult pana acolo laughing
Nu toti oamenii sunt la fel, sunt multi copii care ar face orice pentru parintii lor

| mgtow explică (pentru Furnicuta000):

Poate am noroc sa prind o femeie robotizata sa aiba grija de mine, apoi fac rost de niste arme sa le tina ascunse in casa dupa ce mor sa nu aibe voie nimeni sa stea acolo doar ea, cine se opune executat. Ma bazez pe filme futuristice nu ar fi rau.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mgtow):

Ee nu mai fi asa absurd, femeie gasesti dar trebuie sa stii sa ti-o alegi

| mgtow explică (pentru Furnicuta000):

Prea tarziu pentru femeie, a trecut vremea ei

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mgtow):

Cati ani ai, 80?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as gandi cum sa sparg toata mostenirea aia inainte sa mor. As cheltui cat pot pe vacante scumpe si distractii. Cu imobilul si masina nu stiu ce as face, poate pe alea le-as dona unei familii amarate.
Oricum la neamuri nici nu m-as gandi sa las ceva, cam din aceleasi motive. Daca as putea sa las copilului as lasa tot ca sa nu se chinuie si sa isi piarda tineretea. Dar daca nu as avea un copil, clar as sparge banii fara mila. laughing

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Masina si locuinta valoreaza cat suma aia nu ai cum sa le lasi pentru ca nu sant bani ci material produs de folosinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unui site precum freecodecamp.org.
Astfel banii aceia ar fi de ajutor mai multor oameni, plus ca investiția ar fi in educație.

| Elelei a răspuns:

Esti tanar. Este destul timp sa te pacaleasca o fata si sa-ti faca un copil. Atunci vei avea alte griji si intrebari.
Personal, fiindca sunt femeie si nu ma descurc tehnic ca un barbat, am facut un contract cu Primaria. Ei imi intretin locuinta cu reperatii si tot ce e nevoie (eu imi platesc consumul) in schimbul locuintei dupa moarte. Simplu si curat. Nu ma incurc cu persoane fizice care in cele mai multe cazuri urmaresc doar mostenirea si nu fac nimic. Si cititnd restul comentariilor, spun ca asa nici nu conteaza momentul cand mor.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgequattro a răspuns:

Daca as fi fost in postura asta as fi vandut direct masina si dat imobilul spre inchiriere, dupa care m-as duce prin toate colturile cunoscute si necunoscute din lume pana dau coltul happy