| HawgSnowman98 a întrebat:

La examenul auto, proba practica, poate sa fie martor fratele meu sau trebuie sa fie o alta persoana cu care nu sunt rudă?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera nu contine nici o prevedere privind cine poate avea calitatea de martor.
Este totusi bine sa fie unul neutru, pentru eventualitatea ca ar fi vreo contestatie din partea candidatului la proba practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Look, cum sa fie frate tu martor?

Martor e unul din elevii care dau examen în ziua respectivă.

| HawgSnowman98 explică (pentru suntserios):

Am uitat sa mentionez ca si fratele meu da examen in aceeasi zi

| helpforyou a răspuns:

Nu ti se pare ca ar fi un conflict de interese?

| HawgSnowman98 explică:

Am uitat sa mentionez ca si fratele meu da examen in aceeasi zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HawgSnowman98):

Poate să fie martorul tău și TU martorul lui dacă voi 2 sunteți la examen cu 2 mașini diferite și polițistul bagă cele 2 mașini într-o serie de 3 mașini.

Ar fi așa

- tu mașina 1 - el mașina 2 - altul mașina 3 la seria de 3 mașini

- tu dai examen și el e martorul tău

- el dă examen și ești martorul lui

- al 3 dă examen și fratele e martorul lui

Doar așa se poate să fie el martorul tău și tu martorul lui.

NU CONTEAZĂ că sunteți frați.