| GoldenBoy17 a întrebat:

LA JUDECATORIE, daca partea vatamata nu s-a prezentat absolut deloc si totusi inculpatul s-a prezentat, in ciudat faptului ca, inculpatul strabate 400km pana la tribunal iar partea vatamata doar 10-20, ce se intampla cu cazul? Este in favoarea inculpatului daca partea vatamata nu se prezinta si nici avocatul sau sa-l reprezinte? Ci doar inculpatul s-a prezentat? Mentionez ca, partea vatamata este in afara tarii si nu s-a prezentat deloc la judecata, iar inculpatul s-a prezentat. DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatorie prezenta partii vatamate, daca si-a depus in scris pretentiile, respectiv s-a constituit parte civila.
Infractorul va fi judecat la fel, faptul ca partea vatamata se prezinta sau nu nu are relevanta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Judecătorul judecă pe baza probelor din dosar. Prezența la proces permite celor implicați să expună punctul lor de vedere. Aceasta îl poate determina pe judecător să nuanțeze cazul, să vadă mai clar și mai limpede, să judece cu alte cuvinte.
Partea care lipsește de la proces este dezavantajată prin lipsă, dar procesul decurge și fără ea. Uneori când judecătorul consideră că ambele părți trebuie să fie prezente, el poate să decidă amânare, dar această amânare nu se va repeta la nesfârșit, se decide în lipsă.

| anonimg a răspuns:

Cazul nu oferă obligativitatea prezenței părții vătămate.
Dar prezența inculpatului poate reprezenta o pedeapsă mai mică dată de judecător.

| GoldenBoy17 explică (pentru anonimg):

Si daca ei se impaca?

| anonimg a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Se pot împăca, dar numai dacă partea vătămată dorește acest lucru; și trebuie să existe certitudinea că "iertarea" nu este un produs al unei amenințări.
Și chiar dacă se împacă, vinovatul nu va scăpa de toată pedeapsa. Când un om face un lucru rău, el nu a vătămat doar pe semenul său, ci a vătămat și legea pe care statul a dat-o.
De altfel, dacă vinovatul repetă greșeala, i se vor adăuga și pedeapsa de care a fost iertat.
Userul Ioandelasal cunoaște mult mai bine cum stau lucrurile.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Depinde pentru ce va judecati

| GoldenBoy17 explică:

Varul meu i-a dat teapa unui tip cu un PC, Gen Ei trebuiau sa faca schimb de un Telefon si un PC, Varul meu a Primit PC-ul si nu i-a mai trimis Telefonul Tipului Ala.