| mihaelaclaudia77 a întrebat:

Urgent! Am o întrebare, am tot întrebat persoane, dar nu mi-au oferit un răspuns concret, iar pe google nu gasesc ce am nevoie. Eu am avut niște probleme cu cineva, și ai mei au deschis proces împotriva acelei persoane (nu pot spune exact despre ce e vorba aici pe TPU, lăsați cont de insta dacă vreți detaliile exact), și am probe împotriva acelei persoane, doar ca nu sunt suficiente. Avocatul meu vrea sa ceara un test poligraf ca să dovedească ca acea persoana e vinovata și ca mi-a făcut rău. Acest test i se face doar acelei persoane (inculpatului) sau și mie (partea vătămată)? Eu sunt foarte emotivă, ma panichez rău de cate ori îmi amintesc ce mi s-a întâmplat, ma simt groaznic. și totodată, de când am auzit de acel test simt îndoieli atunci când ma gândesc la ce am pățit, asta probabil din cauza ca ma stresez prea mult. Dar chestia e ca. dacă îl pic din cauza acestor emoții, ce se intampla? Se întoarce totul împotriva mea? N-ar fi normal. am probe ca acea persoana mi-a făcut rău, dar nu sunt atât de concrete și de asta vrea avocatul meu acel test ca să poată dovedi ca inculpatul e vinovat. Sunt foarte, foarte emotivă. dacă inculpatul trece testul cumva. la fel. ce se poate întâmpla? Știu ca testul nu e considerat ca fiind o proba în proces, dar totuși. cred ca contează destul de mult din moment ce se tot folosește.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o treaba emotiile la poligraf, ca sunt masurate de masinarie si cand spui adevarul si cand minti (fiindca vei fi intrebata alternativ, atat intrebari unde vei spune adevarul cat sin intrebari unde ti se va spune sa minti, tocmai pentru ca masinaria sa detecteze diferentele si testul sa fie facut corect.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, doar ca fiecare reacționează diferit în fiecare situație. Eu, de exemplu, dacă aud o întrebare la care mi-e greu sa răspund din cauza ca îmi amintesc toată durerea simțită, ma panichez rău și nu mai reacționez normal. și poste voi simți același lucru ca atunci când am spus o minciuna

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Nu-i adevarat! Masinaria stia cand spui minciuni si cand nu, tocmai pentru ca se face o testare in prealabil, unde esti pusa sa raspunzi corect la niste intrebari personale si apoi sa minti.
Daca spui adevarul nu ar trebui sa-ti fie teama/frica sub nici o forma, panica aparand numai in cazul in care minti.