| mihaelaclaudia77 a întrebat:

Heii. Am o întrebare, am tot întrebat persoane, dar nu mi-au oferit un răspuns concret, iar pe google nu gasesc ce am nevoie. Eu am avut niște probleme cu cineva și ai mei au deschis proces împotriva acelei persoane (nu pot spune exact despre ce e vorba aici pe TPU, lăsați cont de insta dacă vreți detaliile exact) și am probe împotriva acelei persoane, doar ca nu sunt suficiente. Avocatul meu vrea sa ceara un test poligraf ca să dovedească ca acea persoana e vinovata și ca mi-a făcut rău. Acest test i se face doar acelei persoane (inculpatului) sau și mie (partea vătămată)? Eu sunt foarte emotivă, ma panichez rău de cate ori îmi amintesc ce mi s-a întâmplat, ma simt groaznic și totodată, de când am auzit de acel test simt îndoieli atunci când ma gândesc la ce am pățit, asta probabil din cauza ca ma stresez prea mult. Dar chestia e ca dacă îl pic din cauza acestor emoții, ce se intampla? Se întoarce totul împotriva mea? N-ar fi normal. Am probe ca acea persoana mi-a făcut rău, dar nu sunt atât de concrete și de asta vrea avocatul meu acel test ca să poată dovedi ca inculpatul e vinovat. Sunt foarte, foarte emotivă, dacă inculpatul trece testul cumva la fel ce se poate întâmpla? Știu ca testul nu e considerat ca fiind o proba în proces, dar totuși. Cred ca, contează destul de mult din moment ce se tot folosește.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inculpatul nu este obligat sa accepte testul cu poligraful, la fel nici tu nu esti obligata, chiar daca el ar accepta.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt partea vătămată...dar totuși, referitor la tot ce am spus și am întrebat. ce se întâmplă dacă eu îl pic? Am dovezi ca inculpatul mi-a făcut rău, dar nu în legătură cu tot. iar partea asta trebuie dovedita, iar singura soluție e testul poligraf. nu pot refuza testul din cauza părinților mei... dacă îl refuz vor crede ca mint, doar mi-e frica ca îl pic din cauza emoțiilor și a gândurilor mele negative. iar dacă inculpatul cumva trece de acel test, chiar dacă minte.iar eu îl pic. ce se poate întâmpla? Nu se poate înțelege faptul ca am fost extrem de emoționată și înfricoșată de ceea ce am pățit cu acel inculpat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Parerea mea este sa nu soliciti si sa nu dai testul, din cel putin 4 motive:
1. Daca inculpatul da testul si reuseste atunci va fi o banuiala destul de mare ca nu este adevarata acuzatia. Daca il pica in unele privinte poate sa nu fie luat in considerare, avand in vedere si principiul de drept in dubio pro reo (dubiul profita acuzatului).
2. Daca tu nu reusesti total la test va fi o banuiala mare ca ai mintit in acuzatie. Coroborat cu trecerea testului de catre inculpat va duce la concluzia ca nimic din ce ai afirmat nu este adevarat.
3. Urmare a celor aratate inculpatul va fi exonerat de acuzatie si iti poate face el plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, astfel ca din parte vatamata vei deveni acuzata.
4.Chiar daca testul va fi cazut in totalitate de catre acuzat si tu il treci in totalitate totusi nu este destul pentru sustinerea temeinica a acuzatiilor, este nevoie si de alte probe.
La test nu se ia in considerare ca esti emotionata si infricosata, aceleasi motive le poate invoca si inculpatul.
Toate aceste motive m-au facut sa fiu convins ca nu este bine sa soliciti testul, nici pentru acuzat si nici pentru tine.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Ioandelasal):

Deci. inculpatul despre care ti-am spus. este acuzat de pornografie infantila, șantaj, viol și mai multe de genul. eu am probe care pot dovedi toate lucrurile, dar nu violul. avocatul meu vrea sa ceara acel test poligraf, eu îi pot spune că nu vreau sa-l fac, nu? Cred ca da. asa... am înțeles de la tine care sunt consecințele. dar în cazul în care eu am acele probe care dovedesc restul acuzațiilor (conversații, înregistrări audio cu alți 2 inculpați ca și el care îl "sifonează" pe el la mine). și pic la testul poligraf. nu se mai iau în considerare probele pe care le am în restul cazului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Ti-am spus foarte clar ca nu esti obligata sa faci testul poligraf si nici acuzatul nu este obligat.
Daca se pot dovedi infractiunile aratate acuzatul va fi condamnat pentru acele infractiuni, pentru aceasta nu este nevoie de test poligraf.
Si sa fii sigura ca nu va accepta testul poligraf, de altfel daca il accepta tot nu va fi condamnat pentru viol numai cu rezultatul testului, chiar daca il cade in privinta acestuia, va ma trebui macar o proba care sa confirme violul, de ex. expertiza medico-legala. Nu ai facut aceasta dupa viol?

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Ioandelasal):

Nup, nu se poate expertiza medico-legala... din păcate. s-a întâmplat acum 2 ani totul. și avocata pe care o aveam atunci nu era deloc ok. și pana în prezent nu s-a rezolvat nimic, chiar nimic...am găsit de curând un avocat care chiar își face datoria..acum sa vedem ce va fi. deci, dacă eu n-am probe împotriva violului se va lăsa deoparte asta și acuzatul va fi condamnat doar pentru lucrurile la care am probe și poate chiar martori? Adică dacă doar testul poligraf rămâne de făcut, iar eu îl refuz. e totul ok? Și vinovatul va fi acuzat doar de lucrurile la care am niște probe, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaelaclaudia77):

Reciteste raspunsul anterior, ti-am spus foarte clar, va fi condamnat doar pentru faptele pentru care sunt probe.
Si poti refuza testul poligraf.

| mihaelaclaudia77 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o treaba emotiile la poligraf, ca sunt masurate de masinarie si cand spuni adevarul si cand minti, de aceea se poate face un test corect.