| Demeister a întrebat:

La noi în România,dacă salariile din mediul sanitar sunt aşa de mici, de ce mai există încă medici de talie internațională care rămân aici la noi?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este simplu: fiindca castiga destul. Trebuie sa stii ca majoritatea medicilor, pe langa stat, mai lucreaza si in cabinete particulare iar unii lucreaza si in invatamantul medical.

| Demeister explică (pentru Ioandelasal):

Câştigă destul?
Dar pe lângă că câştigă destul ce alte beneficii mai au de la stat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Demeister):

De la stat au beneficiile oricarui salariat si vor avea pensie.

| Oana92 a răspuns:

Le lipseste instinctul de conservare laughing

La modul serios, probabil ca au multe alte motive pentru care sa ramana, au familie, o pozitie sociala, se bucura de recunoasterea ca profesionisti, etc. Si in plus nici in strainatate nu curge lapte si miere pe strazi! Exista medici in Romania care castiga mai bine decat unul care a plecat in Germania de exemplu (stiu caz concret). Conteaza mai mult sau mai putin daca o fac legal sau nu...

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca romancele sunt frumoase si i`au vrajit sa ramana.A si le plac sarmalutele.

| alexandrualind a răspuns:

Le place aici.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

"Sarmalute".