| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

La notar, duplicatul unui titlu de proprietate are aceeasi veridicitate ca si originalul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este la fel de valabil.
De altfel, de catva timp, notarul emite numai duplicate ale contractelor, singurul exemplar original se pastreaza in arhiva notarului public care le-a autentificat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da are, numai daca in prealabil a fost legalizat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu te lua dupa Jassmina, ca mintea nu-i permite sa faca deosebirea intre duplicat si copie. Duplicatul nu trebuie legalizat, deoarece este eliberat de acelasi organ care a eliberat si originalul.
Daca ar duceo mintea ar stii ca duplicatul unui act: titlu de proprietate, certificat de nastere sau casatorie, contract de vanzare-cumparare etc. se elibereaza doar daca originalul nu mai este. Si atunci cum se face legalizarea?