| Patrick_Mihaela_1991 a întrebat:

am si eu o nelamurire. in urma cu 40 de ani bunicul meu a facut o declaratie la notar prin care se specifica, ca a cumparat un teren pentru a construi o locuinta. recent am aflat ca acel teren nu este pe titlu de proprietate al lui ci este pe titlu de proprietate al fostului proprietar, doar casa este pe numlele bunicului. Eu detin acea declaratie integistrata la notar. imi apuneti va rog care este demersul pentru a trece terenul pe titlu de proprietatea ( bunicul este decedat). Multumesc de raspun si va doresc o zi buna

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine terenul doar prin cumparare de la proprietar.
Aproape precis proprietarul i-a acordat bunicului tau doar un drept de folosinta asupra terenului, respectiv sa construiasca o casa si sa foloseasca terenul pe durata existentei constructiei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa va adresati dvs unui avocat, doar el cunoaste legea si va poate ajuta. Succes.