| zed0mrt a întrebat:

La un pensionar pe caz de boala, dupa castigarea grupei de munca ( a doua) in instanta, este posibil sa ii se mareasca pensia?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns.
Daca inainte a avut pensie de invaliditate de gr.III si nu a primit stagiu potential atunci este posibil. Daca a primit stagiu potential atunci s-ar putea sa nu i se mareasca pensia de invaliditate.
Raspunsul corect il poate da doar Casa de Pensii Publice, dupa ce va face calculul in functie de noile elemente.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cel mai bine intreabă la casa de pensii de unde apartine persoana.

| Villan_Ek_1994 a răspuns:

Da este posibil, intrucat daca si decizia instantei este definitiva daca grupa a doua este suprioara grupe pe care o ai acum asta clar ca vei primi mai multi bani. Cand vei primi decizia vei gasi scris cat vei avea pensia si vei gasi toate detaliile de calcul.
Mult succes!