| AllanClare a întrebat:

La Universitatea Bucuresti,daca esti la buget pe primul semestru,poti sa treci de pe al doilea la taxa? Daca da, se mai pastreaza bursa de studiu? Nu imi spuneti sa ma uit pe site ca e dezastru site-ul lor.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti fi trecut, daca soliciti aceasta sau poti fi trecut din anul II, daca nu mai indeplinesti conditiile.
Poti primi bursa de studiu si la taxa, bineinteles daca indeplinesti conditiile de acordare prevazute de regulamentul facultatii si daca esti la zi, conform HG 558/1998, citez:
"1. Bursele de merit şi bursele de studiu se acordă studenţilor din învăţământul superior de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura, iar cursanţilor de la învăţământul postuniversitar bursele se acordă prin concurs. "

| AllanClare explică (pentru Ioandelasal):

Dar bursa se acorda tot anul universitar? Cazul meu:am.Nu stiu cu ce medie voi termina si care va fi concurenta.Indiferent daca sunt la taxa sau am medie mica, bursa tot o primesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AllanClare):

Daca ai medie mica sigur ca nu primesti bursa.
Bursa se acorda tot anul.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se fac reclasificari dupa primul semestru!
La Universitatea Bucuresti, clasificarea studentilor dupa forma de finantare se pastreaza pana la finele anului universitar in curs.
La inceputul fiecarui an universitar, se procedeaza la o reclasificare a studentilor conform procedurii descrise la Art. 26 din Regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor Univ. Bucuresti : http://fmi.unibuc.ro/ro/pdf/2015/consiliu/UB_Regulament_studenti_2015.pdf

Cat priveste bursa de studiu si conform Metodologiei pentru acordarea burselor (art.2.2 din link; http://www.unibuc.ro/......-2016.pdf)
"Bursele de studiu, merit si performanta pot fi retrase, dupa finalizarea primului semestru, de catre Comisia de acordare a burselor la nivel de facultate, si redistribuite in limita sumelor ramase disponibile".

Deci, asa sa intelegi, ca dupa primul semestru, pastrezi locul bugetat dar poti pierde bursa de studiu

| CuriousStuff a răspuns:

Vis-a-vis de buget, ramai cu el tot anul, daca Ioan zice ca se poate face cerere ca sa nu mai fi la buget din sem 2 tind sa-l cred, dar daca nu faci, bugetul plateste un an de zile, nu doar un semnestru.
Cat despre bursa, depinde de tipul bursei, unele se dau pe an, altele pe semenstru, bursa de merit e pe tot anul, bursa sociala se reinnoieste in fiecare semestru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatiile astea ti le poate da doar facultatea la care urmezi, la secretariatul acelei facultati mai exact.
La Pitesti nu se face asa, primul an daca esti intrat la fara taxa, tot timpul anului ramai doar la fara taxa. In schimb bursa de studiu o iei pana la prima restanta am impresia, daca nu ai restante o vei lua tot anul, dupa, este cu media si etc tot la secretariatul facultatii trebuie intrebat aici.