| nicolaeraluca a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a si as vrea daca sunteti amabili sa-mi raspundeti la cateva intrebari pentru a avea o viziune mai larga in alegerea facultatii. M-ar interesa Facultatea de Marketing de la ASE Bucuresti. Mentionez ca sunt eleva la uman, profil filologie, deci nu am mai facut matematica de doi ani, dar in timpul gimnaziului si in clasele a 9 –a si a 10-a m-am descurcat destul de bine la matematica. Puteti sa-mi spuneti mai exact ce materii se studiaza la ASE Marketing si cat de grele sunt matematica si economia? Ce cariera poti avea dupa absolvirea Facultatii de Marketing si a unui master tot in acest domeniu? Poti lucra intr-o companie chiar daca nu ai pile/ cunostinte? Cat este taxa la Marketing si daca stiti, ce medie trebuie sa ai ca sa nu ajungi la taxa si sa te mentii la buget? Daca esti o persoana constiincioasa care are tot interesul sa invete poti sa te descurci fara prea multe meditatii la matematica si economie? Poti obtine o bursa de studiu din primul semestru sau doar din semestrul 2? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Allexander07 a răspuns:

Matematica si economia nu presupune formule si probleme complicate, cum ar fi la Inginerie de exemplu, unde toate materiile au in componenta lor matematica.Deci matematica de a 9-a si a 10-a care ai facut-o, zic eu, ca este suficienta.
In companiile private nu "pila" te angajeaza, angajatorul se uita la rezultatele tale, voluntariatul, daca ai permis, etc, etc. Pentru ca el are nevoie de oameni buni in ceea ce fac.
Referitor la bursa, pe primul semestru se ia in calcul media de la bacalaureat iar in cel de al 2-lea semestru media obtinuta in sesiune.Deci daca ai peste 8, 00 poti obtine o bursa de studiu, daca ai probleme financiare ptoti obtine si o bursa sociala.