| Lusca1995 a întrebat:

Legea noua spune ca de azi daca iei sala si pici traseul, nu mai dai decat tradeul fara sala, eu am sala luata inainte sa se aplice legea asta, se mai aplica si la mine daca nu iau traseul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Modificarea adusa art.12 din Ordinul MAI nr.268/2010, cu aplicarea de astazi, profita doar persoanelor care sustin proba teoretica de astazi, nu si celor care au sustinut-o inainte de intrarea in vigoare a acestei prevederi, conform principiului neretroactivitatii normelor legale. Conform acestui principiu norma legala se aplica numai faptelor, actelor si situatiilor ivite dupa intrarea ei in vigoare, cu exceptia normelor penale sau contraventionale mai favorabile.
Ordinul MAI nr.97/2015, prin care a fost modificat Ordinul MAI nr.268/2010, nu contine dispozitii tranzitorii, respectiv ce se intampla cu cei care au dat proba teoretica inainte de 5 octombrie si nu reusesc la proba practica data incepand cu aceasta zi. Sigur ca s-ar putea inerpreta, desi un pic fortat, ca se aplica si acelora care au dat proba teoretica inainte si proba practica dupa data de 5 octombrie, dar asta pot s-o faca doar cei care aplica aceasta norma, respectiv cei de la Serviciul permise de conducere.

7 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu e o lege nouă ci o modificare la articolul a art.12 din Ordinul MAI nr.268/2010, adusa prin Ordinul nr.97/2015 ce a intrat în vigoare astăzi.
Conform O.97/2015, citez:
"7. Articolul 12 se modifică şi va avea următorul cuprins:
  "Art. 12. - (1) Calificativul «admis» la proba teoretică permite susţinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică şi practică prevăzută la art. 36 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Pentru candidaţii prevăzuţi la art. 6 alin. (3), calificativul «admis» la proba teoretică este valabil un an de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (2) Candidaţii declaraţi «respins» la proba teoretică pot susţine o nouă examinare, cu achitarea taxei corespunzătoare, numai după o perioadă de cel puţin 15 zile de la data declarării ca «respins».
  (3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9.
  (4) Candidaţii care nu s-au prezentat la proba practică pot solicita programarea pentru o nouă probă oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursului de pregătire teoretică şi practică sau, după caz, de la data înregistrării acestora în aplicaţia informatică de examinare.
  (5) În cazul depăşirii termenului de un an de la data absolvirii cursului de pregătire teoretică şi practică, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionată de efectuarea unui nou curs de pregătire."
Cei care au picat traseul proba practică condusul nu vor mai susține examenul la sală dacă ci vor plăti doartaxa pe mașina de exmen în ziua susținerii.
Dacă pici traseul, nu mai dai din nou sala ca până acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se aplica deoarece este doar o mica modificare, ce a intrat deja in vigoare, deci tu practic dai traseul dupa noua modificare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se aplica nimic, ca nu e retroactiva legea

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e lege, este modificare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nu se aplica retroactiv

| Lusca1995 explică:

Pai si la mine se aplica? Am Sala luata inainte sa se aplice legea

| K0sti a răspuns (pentru Lusca1995):

Fa bine si ia traseul ca sa nu iti mai pui intrebari!