Întrebare recomandată | CkEuforia a întrebat:

Am si eu o mica intrebare in legatura cu buletinul meu. Expira pe 14 iunie(eu unde locuiesc apartamentul e trecut pe numele bunicii care e decedata, la fel si bunicul) si vreau sa stiu daca pot sa ma duc sa-l fac mai devreme cu vreo 2-3 saptamani inainte sa expire pentru ca dureaza cam 1 luna si ceva pana e gata si am nevoie de el pana pe 20 iunie incolo.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te duci sa preschimbi cartea de identitate si maine (se poate cu 180 zile inainte de expirarea valabilitatii) dar o sa ai problema cu dovedirea domiciliului deoarece ambii proprietari sunt decedati si, din ce spui, nu s-a facut procedura succesorala.
Exista o posibilitate conform art.28, alin.1, lit.c) din OUG 97/2005, republicata in 2011, citez:
''ART.28.(1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu:
a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau persoană juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a) sau, după caz, la lit. d);
c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil cu destinaţie de locuinţă şi faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi b);''

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu dureaza decat cateva zile, poti depune actele cu 15 zile inainte.Trebuie sa faci dovada unui domiciliu, cu originalul si o copie a contractului apartamentului.

| pietrean a răspuns:

Daca apartamentul este trecut pe numele bunicii, adresa ta din buletin, pe ce adresa este. Daca nu ai adresa de flotant(adica esti chirias), trebuie trecuta in maxim 15 zile de la data mutarii in apartament.

| CkEuforia explică (pentru pietrean):

Apartamentul nu e in chirie. sunt trecuta pe adresa apartamentului bunicii cum ar veni... nu am mai facut succesiunea aia... si de aia e asa complicat

| pietrean a răspuns (pentru CkEuforia):

Daca ai adresa din buletin, acolo unde stai, adica in acelasi oras, poti primi buletinul in aceeasi zi.Mergi la Politie, biroul de Evidenta populatiei, sau da telefon(dar mai bine mergi personal) si intreaba, sa fii sigura!

| tudipepe a răspuns:

Eu ti-as spune sa te duci inainte de data expirari. Parerea mea!:* pup

| IonutBogdan05 a răspuns:

Daa poti sa mergi inainte sa iti expirehappy o sa ti-l schimbe

| CoRnEtEL a răspuns (pentru IonutBogdan05):

Da ma da conteaza unde e luata in spatiu happy