| PastramăDeElefant a întrebat:

Locuiesc in Uk și as vrea sa ma vin in Romania după 15 mai 2020. Întrebarea mea este dacă vin, ma trimite prin centre de carantina sau sunt liber sa ma duc acasă la familia mea? Nu găsesc pe net informații privind acest lucru. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Si eu intampin aceeasi dilema, eu sunt in Austria si mi-as dori auto-izolare 14 zile acasa, dar din pacate nu se stie nimic deocamdata, si eu am pus aceeasi intrebare, dar asta pot sa ti-o spun sigur, decat sa fii bagat in carantina mai bine astepti pana cand se va decide ceva in acest sens.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, nu s-au anuntat masuri privind carantina dupa 15 mai. Cand se vor anunta vei afla, urmareste site-urile Monitorului Oficial, MAI sau alte site-uri de ex. https://stirioficiale.ro/informatii

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei intra automat in carantina 2 saptamani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu s-a hotărât nimic in acest sens. Probabil vei fi in carantina pentru ca in UK e groasa treaba

| PastramăDeElefant explică (pentru suntserios):

Pai o sa fiu in carantina la mine acasă sau intr-un centru de carantina? asta as vrea sa știu

| anonim_4396 a răspuns (pentru PastramăDeElefant):

N-auzi ca nu se stie?
Dar cel mai probabil se pastreaza masurile de acum, deci in centru de carantina, nu e nimeni nebun sa te lase pe strazi (sper)

| PastramăDeElefant explică (pentru anonim_4396):

Eu prefer auto-izolare la domiciliu de 14 zile decât sa fiu trimis in centre de carantina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru PastramăDeElefant):

Noi nu preferam

| PastramăDeElefant explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca o sa ies din casa? ma crezi prost? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru PastramăDeElefant):

Da

| suntserios a răspuns (pentru PastramăDeElefant):

Nu e după cum vrei tu. Carantina nu se face la domiciliul

| PastramăDeElefant explică (pentru suntserios):

Atunci o sa astept un nou ordin de la minister

| anonimg a răspuns:

Inainte sa pleci, anunti ambasada Romaniei din statul in care locuiesti. Vei avea astfel informatii concrete.

| Ioana1312321 a răspuns:

Nu se stie sigur dacă se termină chestia asta până la 15 mai.Fii ca sigur că se poate prelungi, la ce minte au unii români.Doar știi că unii români sunt încăpățânați și duși cu sorcova de nu stau acasă. Dimineata se duce la magazin dupa paine, dupa-amiaza dupa bere, iar seara dupa o punga de seminte(asta nu o scot de la mine, ci am auzit-o de la un doctor).