| Nikolassss a întrebat:

M-a luat radaru vineri si am primita amenda sa o platesc in 48 de ore straight face si daca nu o platesc in 48 de ore se dubleaza? sau acele 48 de ore sunt doar zilele lucratoare de l-v?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In 48 de ore o poti plati la jumatate, dupa o platesti intreaga. Cele 48 ore sunt de la ora amenzii de vineri pana marti la ora amenzii. Atentie! trebuie sa o platesti, sa-ti faci copie dupa chitanta si sa trimiti originalul la politia unde ai fost amendat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o platesti in 48 de ore vei plati doar jumatate din minimul amenzii, dupa aceea vei plati cat ti-a stabilit agentul de politie, vezi ca scrie asta in procesul verbal de contraventie.
Cele 48 de ore se socotesc doar in zilele lucratoare si incep sa curga de la ora 0 a zilei urmatoare, in cazul tau se vor implini marti, pana la ora cat trezoreria, CEC Bank, Posta sau alta banca prin care platesti au program cu publicul.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se dubleaza, doar ca ai avantajul ca in 48 ore platesti doar jumatate.

se considera doar zilele lucratoare

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Timp de 48 de ore lucratoare poti plati jumatate din totalul amenzii. Dupa aia trebuie s-o platesti intreaga. Daca tot nu o platesti se adauga si penalizari, pana se prescrie (in 5 ani de zile)