| Laurentziu1234 a întrebat:

M-am angajat undeva si i-am spus sefului daca sunt asigurat medical si a zis da pentru ca platesc taxe. Oare nu trebuia să-mi dea o fisa pe care trebuie sa o duc la medicul meu de familie? Daca imi rup o mana doamne fereste eu ce fac?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus, ba oameni buni, sintem in 2021!
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

| Digikey a răspuns:

Nu trebuie sa-ti dea nimic.
Esti inregistrat automat in sistem.
Poti sa verifici on line daca esti asigurat pe site-ul CNAS.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Dupa o luna si ceva se actualizeaza datele in sistemul nostru de sanatate.

| Denisa0954 a răspuns:

Trebuie să îți da o adeverință precum ca esti angajat la firma x pe care sa o duci la medicul de fam. Dar tu oricum esti asigurat si poti verifica direct pe site

Răspuns utilizator avertizat