| Caaly a întrebat:

M-am inscris la un curs de ospatar, dar cursurile e posibil sa inceapa prin noiembrie. Fapt pentru care cursul e de 5 luni si eu am somaj din luna septembrie. imi mai ramane o luna fara somaj. e posibil sa platesc luna de dupa somaj? (somajul il am pana in februarie. )Am terminat anul asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aha, intrebi daca trebuie sa platesti tu o parte din cursul de calificare.
Nu va trebui sa platesti, chiar daca durata va depasi perioada de somaj, aceste cursuri sunt gratuite pentru someri, sunt platite din fondul de somaj, chiar si atunci cand nu sunt organizate direct de AJOFM.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar. Ce sa platesti? Spune acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns. Numai bine!

| Caaly explică (pentru Ioandelasal):

Cursul e de 5 luni.iar daca el incepe din noiembrie ajunge fix la 4 luni..si ramane o luna care mai trebuie sa fac cursul..care nu intra in perioada de somaj.o sa trebuiasca sa platesc luna de dupa somaj?

| Caaly explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc :* M-am lamurittongue

| Ioandelasal a răspuns (pentru Caaly):

Aha, intrebi daca trebuie sa platesti tu o parte din cursul de calificare.
Nu va trebui sa platesti, chiar daca durata va depasi perioada de somaj, aceste cursuri sunt gratuite pentru someri, sunt platite din fondul de somaj, chiar si atunci cand nu sunt organizate direct de AJOFM.