| matrix100 a întrebat:

Ma duc la un supermarket de cartier si la intrare ma intampina un agent de paza care ma roaga sa las sacosa intr-un dulap cu mai multe usite. Il intreb daca imi dispare sacosa, dansul raspunde pentru pierderea mea? La care imi spune ca nu raspunde pentru nimic si ca sunt camere care filmeaza. Daca mi-ar disparea sacosa "ca prin minume" cine ar fi responsabil? Ce demersuri as putea sa iau eu? Multumesc pentru raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar fi responsabil hotul si ai putea depune plangere penala pentru furt.
In al doilea rand poate fi responsabil si magazinul, se presupune ca obiectele lasate in dulapuri sunt sub paza lor.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca sunt camere, politia este cea care rezolva problema nu tu nici paznicul!
Pe de alta parte daca aceea este politica firmei de a lasa sacosa la intrare te conformezi sau numai intri acolo cu sacosa sau numai intri deloc, vezi ai atata libertate si alegere!
Dar voi in sacosa de cumparaturi aveti lingouri de aur sau cum?
Nu va luati fratilor bunuri de valoare la sacosawinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Paranoid much? La o adica puteai sa intri cu sacosa in magazin si daca comenta ceva ii ziceai sa se uite pe camera sa demonstreze ca ai furat ceva. Si oricum ai fost magar la faza asta. Ce aveai, icre negre in sacosa? Nu fura nici naiba sacose de acolo. E mai usor sa furi din magazin decat sacose fix de sub nasul bodyguardului...

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se întâmpla în Penny, acum vreo 2 ani. Intru în magazin, las sacoșă destul de voluminoasa în care aveam și umbrela. Îmi fac cumpărăturile, îmi iau sacoșă, ies afara. Ploua. Caut umbrela și ce sa vezi?! Nu era!
Nu fura nimeni din sacoșe, hă?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Spelunca aia de Penny...

| AngelOfOreno a răspuns:

In primul rand nu esti obligat sa lasi obiectele in dulapurile lor sau sa nu le iei dupa tine, tu poti intra si cu ghiozdanu dupa tine chiar daca furii sau chiar daca nu, tu poti intra lejer pentru ca e vina lor