| rosu77 a întrebat:

Ma ocup cu editare video de la un timp am zis sa-mi maresc aria si m-am bagat sa inregistrez anumite emisiuni tv. Dupa le urc pe YouTube, nu am beneficiat de niciun venit din publicarea lor. Am 4 materiale in care mi se semnaleaza o infractiune :,, Because this video has been claimed by a copyright owner, statistics cannot be made public." adica Deoarece acest video a fost susţinut de către deţinătorul drepturilor de autor, statisticile nu pot fi făcute publice.
Vreau sa adaug ca unul din materialele care-mi sunt prezentate de ei ca fiind copyright chiar eu l-am filmat cu telefonul mobil, celelalte sunt intr-adevar inregistrari de la o emisiune de fighting.
Cum pot eu sa evit neplacerile astea si sa-mi continui munca, sa fie legal. Stiu ca la un text daca adaugi sursa te incadrezi in lege, dar aici vorbim de niste materiale video si as vrea sa mai stiu care dintre noi face abuz, eu sau cel care ma reclama, ca nu stiu in ce masura se poate verifica autenticitatea plangerilor de pe youtube, pentu ca v-am zis unul din materiale chiar eu l-am filmat cu telefonul mobil.
1. Daca editez pe video sursa materialului cu toate ca e destul de penibil pentru. ca materialele au deja tiparita tigla postului tv?
2. Vreau sa dai mai multe detalii in ce priveste materialele video inregistrate de pe diverse posturi tv. (cum as putea sa le public fara sa am probleme)
3. Nu inteleg de ce la un text daca adaugi sursa de provenienţa esti legal si la un material video intregistrat daca faci acelasi lucru nu esti legal.
4. In situatia in care ma aflu, ar trebui sa cedez si sa sterg materialele?
5. Daca mai adaug o imagine peste o emisiune tv inregistrata? Iese din sfera?
Va multumesc anticipat si astept sfaturi de la voi, o portita prin care sa-mi exercit activitatea legal.

Răspuns Câştigător
| caravaggio a răspuns:

Ok, profesionisti nu inregistreaza cu telefonul mobil. Ca sa fi total in legalitate tu trebuie sa ai un parteneriat cu firma care detine drepturile de autor asupra materialelor. De exemplu daca inregistrezi ceva de pe TVR atunci tu trebuie sa ai un contract cu ei cum ca sunt de acord ca tu sa le publici videourile, acest contract prezentanduse in forma electronica celor de la youtube (sau oricarui site)pentru a nu-ti mai bana videourile sau daca vrei sa pui o melodie de la Puya, atunci trebuie contract cu HaHaRecords si asa mai departe. Cu bani sta altcumva povestea. Trebuie sa ai cat mai multe vizualizari iau tu sa faci un contract cu firmele tertze care vor sa plateasca ceea ce ai facut tu, de exemplu AdSense care ofera un procent din publicitate. Ar fi bine sa le stergi pentru ca se poate ajunge la judecata si nu cred ca ti-ar convenii sa stai vreo cativa ani sau sa dai ceva bani din buzunar pentru furt intelectual.