Întrebare recomandată | Veneficiis a întrebat:

Mama spune ca buletinul poate fi facut cu incepand cu a 6 a luna inainte de ziua de nastere. E adevarat?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005 cartea de identitate poate fi preschimbata cu 180 de zile inainte de expirarea perioadei de valabilitate dar prima carte de identitate nu poate fi facuta inainte de implinirea varstei de 14 ani.

| alessia5158 a răspuns:

"La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul se prezinta la ghiseul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, însotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost încredintat în plasament, pentru a solicita eliberarea actului de identitate."--- vezi pe site-ul Ministerului de Interne:http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

| fuzzer a răspuns:

De la 14 ani, nu inainte.

| aleahimk a răspuns:

Pana la 14 ani nu ai cum sa obtii buletin, a fost un raspuns sub forma de gluma din partea mamei tale. happy

| Veneficiis explică (pentru aleahimk):

Nu mai, vorbea serios, a vorbit despre asta cu mai multe persoane nu numai cu mine

| aleahimk a răspuns (pentru Veneficiis):

Orice persoana pe care o vei intreba ( in afara de mama ta ) iti vor spune ca pana la 14 ani nu poti avea buletin.

| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna.
Buletinul se face inainte cu 2 saptamani de ziua ta.
Sau dupa ce implinesti 14 ani.
Mama ta poate, a glumit.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa.

| DiandraDya a răspuns:

Eu am facut poza, am depus actele cu 2 saptamani mai repede si ala de la ghiseu nu a fost atent si la luat.Peste doua saptamani, in ziua in care am implinit14 ani am fost sa il iau si a zis ca in ziua respectiva l-a trimis pentru ca abia atunci am implinit 14 ani.

| 9988 a răspuns:

Inainte nu poti! eu in anul acesta in luna mai am implinit 14 ani. si chiar in aceea zi cand am implinit 14 ani mi l-am facut, nu mi-a dat voie sa mi-l fac inainte!

| AlexAtanasiu a răspuns:

Eu am deja o saptamana de cand trebuie sa imi fac buletin si nu ma lasa aia de acolo

| CSIISC a răspuns:

Stiu ca se putea cu 1 luna max

| siminutza99 a răspuns:

Buletinul trebuie facut cu 15 zile lucratoare inainte de ziua te de nastere
happy